Automobili

Vožnja s dijamantskim očima: Prvi arapski super-automobil

“Dijamanti u prednjim svjetlima su nešto što nam, zapravo, uopšte ne treba. To što smo ih ugradili je čisti marketinški trik. Ali ljudi o tome pričaju“, kaže direktor kompanije “W Motors“, Ralf R. Debas.

“W Motors“ sebe naziva prvim proizvođačem super-automobila u arapskom svijetu i ima velike planove da izgradi imidž na naftom bogatom Bliskom Istoku kojemu je do sada falila kredibilna automobilska industrija.

Njihova prva kreacija je moćni “Lykan Hyperpot“ od 3,4 miliona dolara, napravljen da privlači pažnju i bude razlog za mnoštvo fotografija na Instagramu – “na lud i remeteći način“ – na tržištu koje već obiluje ultra ekskluzivnim automobilima.

“Hyperspot“ ima sve performanse hiperautomobila. Ako vas baš interesuje, njegov 3,7 litarski V6 motor uz pomoć dva turbo punjača razvija 780 konskih snaga, brzinu od 100 km/h postiže za svega 2,8 sekundi (brže od “Lamborghini Aventadora“), a maksimalna brzina mu je 395 km/h.   

Ali Debas zna bolje od bilo koga da su kupci koji jure za najboljim hiperautomobilima (i koji imaju da potroše po nekoliko miliona) već razmaženi automobilima poput uglačanih “Pagani Huayra“, “Koenigsegg Agera“ ili “Bugatti Veyron Super Sport“.

Nije u tome poenta, insistira on.

“Moj klijent već ima Paganija ili Koenigsegg i želi nešto drugačije“, kazao je on.

Leteći ljekari

“Kada se nađete u nečemu poput ovog hiperautomobila, onda se tu zaista radi o luksuznom stilu života. To je nešto što bi neko kupio umjesto da kupi još jednu kuću negdje, to je potpuni druga dimenzija u odnosu na uobičajena prevozna sredstva“, objašnjava Stefani Brinli, analitičarka u IHS Automotive, kompaniji koja se bavi istraživanjem automobilskog tržišta.

Za kompaniju “W Motors“, sami automobil je samo dio ponude.

“Kupci uz njega dobijaju i sistem globalnog servisa u okviru kojeg pritiskom na dugme u automobilu pozivate tehničkog savjetnika u pomoć. A ako treba, “leteći ljekari“ – odnosno ekipa inženjera obučenih u “W Motors-u“ – će doletjeti gdje god da ste se zadesili u svijetu”, objašnjava Debas. 

Elitna usluga batlera, bilo po pozivu ili tokom 24 časa, takođe je dio ugovora, a uz automobil dolazi i sat – koji je specijalno dizajnirao švajcarski proizvođač luksuznih satova „Franck Muller“ – što se može tumačiti kao još jedan marketinški trik.

Ipak, ključna stvar je to što će biti proizvedeno samo sedam automobila “Hyperspot“ i, kako Brinli objašnjava, to je taj ekskluzivitet na koji kupci žele da potroše 3,4 miliona dolara.

“On je poseban i jedinstven i možete biti prilično sigurni da u svijetu postoje još možda dvije osobe koje imaju to što vi imate“, ističe ona.

Vučiji model

Debas ne naziva poroizvođače kao što su “Pagani“ ili #Franck Muller“ konkurencijom, niti vidi sebe kao nastavljača nasljedstva najekskluzivnijih brendova poput “Ferrari LaFerrari“ ili “Porsche 918 Spyder“.

Model njegove kompanije je drugačiji od drugih proizvođača čije priče su obično počinjale tehničkim opsesijama. “W Motors“ – ovo “w“ je skraćenica od “vuk“ (na engleskom “wolf“) kako su Debasa zvali u djetinjstvu – nameće se kao novi brend koji okuplja dizajnere i inženjere već prepoznate među stručnjacima automobilske industrije. 

Debas, koji je osnovao kompaniju prije sedam godina, kada je imao samo 22 godine, koordinator je rada stručnjaka diljem Bliskog Istoka i Evrope. Pod budnim okom 15 članova osnovnog tima u Dubaiju na automobilima radi 70ak stručnjaka italijanskog proizvođača automobila “Magna Steyr“ i njemačkog RUF-a.

“To što radimo sa najvećim imenima ove industrije nam daje kredibilitet i pristup svjetskom tržištu. Istina je da nemamo stogodišnju tradiciju, ni pedigre iza sebe, ali kompanije sa kojima sarađujemo imaju stotinu godina iskustva“, kaže Debas.

Jačanje ponosa

To što su novi i prvi domaći proizvođači na Bliskom Istoku pomaže #W Motors-u“ da shvati sve brojnije kupce iz naftom bogatih zemalja, kaže Debas, Libanac porijeklom.

Međutim njihovi planovi sežu mimo ispunjavanja želja izuzetno bogate klijentele.

Kratkoročni ciljevi su vezani za bliskoistočno tržište: spremaju se „Superspot“ model vrijedan 1,6 miliona dolara i SUV od 250.000 dolara, ali će biti poizvedeni u za to sagrađenoj fabrici koja će za godinu biti otvorena u Dubaiju i zapošljavati oko 100 radnika. 

“Mi ne pravimo samo automobile. Mi gradimo industriju, izgrađujemo ime, pravimo nešto od istorijskog značaja. Na svakom koraku na tom putu dobijamo podršku od arapskih nacija koja nam pomaže da budemo ponosni i stvorimo tradiciju“, zaključuje Debas. 

Send this to a friend