Automobili

Zašto je Wartburg 353 ponos istočnonjemačke auto-industrije?

Wartburg 353 počeo je da se proizvodi 1966. godine u tadašnjoj komunističkoj Istočnoj Njemačkoj, kao porodični automobil srednje veličine.

Limuzinska verzija bila je dugačka 4,22 metra, ali je mnogima bila primamljivija praktična karavan varijanta, koju i danas možete da sretnete u blizini pijaca.

Model 353 se izađivao u fabrici u Ajzenahu čitavih četvrt vijeka, bez većih dizajnerskih intervencija na spoljašnjosti automobila. Kada je 1991. godine  otišao u istoriju, sa proizvodnih traka sišlo je preko milion ovih vozila, koja su osim u DDR-u bila popularna i u drugim zemljama takozvanog Istočnog bloka.

Za pogon je dugo korišćen napred postavljen trocilindarski, dvotaktni 1.0 litarski benzinac, a snaga se prenosila na prednju osovinu pomoću četvorobrzinskog mjenjača. Performanse motora varirale su od 56 do 58 konjskih snaga, u zavisnosti od toga koji je karburator korišćen, dok je maksimalna brzina iznosila 155 kilometra na čas, a automobil je iz mjesta do stotke ubrzavao za solidnih 12 sekundi.

Kada se pojavio sredinom šezdesetih, Wartburg 353 je brzo postao veoma popularan u zemljama u kojma se prodavao, s obzirom da je za to vrijeme imao modernu spoljašnjost ali i prostranu putničku kabinu, za jedan automobil od 4,2 metra.

Osim toga, Wartburg je bio superiorniji od ondašnjih konkurenata iz SSSR-a po mnogim parametrima – ubrzanju, maksimalnoj brzini, potoršnji goriva, upravljačkom mehanizmu i kočnicama. Bio je lak za održavanje, zbog relativno jednostavne konstrukcije motora sa samo sedam pokretnih dijelova – tri klipa, tri klipnjače i radilicom, pa je postala popularna izreka da vlasnici Wartburga “voze automobila, a održavaju motocikl”.

Pored prostrane kabine, nudio je i dosta mjesta za smještaj prtljaga, naročito u karavan verziji, koja se često koristila za prevoz poljoprivrednjih proizvoda do već pomenutih pijaca, ali i građevinskog materijala i drugugog tereta. Kasnije su se na tržištu pojavile i specijalne pik-ap varijante, sa otvorenim ili zatvorenim tovarnim odjeljkom.

 

Naravno, imao je Wartburg 353 i svoje mane – kabina je bila slabo zvučno izlovovana, pa su duža putovanja zbog toga postajala naporna, a umio je i da pokaže znake podupravljanja, pogotovo u uslovima vlažnog kolovoza. 

Tokom 25 godina proizvodnje pretrpio je sitnije stilske promjene, prije svega na maski, farovima i branicima, a pred kraj životnog vijeka, 1988. godine pojavio se moderniji i unaprijeđeni Wartburg 1.3.

Ovaj model koristio je četvorocilindarski, četvorotaktni 1.3 litarski agregat iz Volkswagena. Posljednji primjerci izašli su iz fabrike u Ajzenahu u aprilu 1991. godine. Model 353 je za svoje zasluge svojevremeno opjevan i u čuvenoj pjesmi “Wartburg limuzina” novosadske grupe Atheist Rap, po čemu ovaj automobil pamte i oni koji ga nikad nijesu vozili.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
vesko nk
Gost
vesko nk

Nije se zapaljivao spontanoNije se zapaljivao spontano ali u danima mraza da bi startovao motor morao si pod njim zapalit vatru da se zagrije.Mislim da je u to vrijeme Fiat 1300 bio zakon a kako na putevima nije bilo puno auta tj. mogao si solo da nikog ne sretneš od NK do TG pro Pandurice Glave Zete itd.Čudno vrijeme početaka… Više »

Anonimni
Gost
Anonimni

Wartburg se proizvodio i
Wartburg se proizvodio i prije 66 kao i Trabant ne znam odakle vučete ove informacije .Bila su to vremena i kvalitet kad ni jedno auto nije gorelo po parkinga danas Wartburzi ne dime po ulica ali nam đeca dime marihuanu mjesto njih

requiem
Gost
requiem

Wartburg se jeste proizvodioWartburg se jeste proizvodio prije 66, ali nije Wartburg 353 o kojem je tekst. A to sto auta nisu gorjela po parkinga, evo par razloga. Bilo je neuporedivo manje automobila nego danas, nisi imao fejskbuk/instagram i slicno da isti sekund saznas ako je neko auto gorilo kao danas, ta auta nisu imala klimu, adekvatnu zvucnu izolaciju, zadnje… Više »

Anonimni
Gost
Anonimni

Druže, nisi imao Wartburg 353
Druže, nisi imao Wartburg 353, pa ne znaš koliko je udoban…. udobniji od pola auta danas

Send this to a friend