Društvo

Ajković: Ocjena iz vladanja da ulazi u prosjek

Ilustracija

Saopštenje prenosimo u cjelosti

Institut je predložio da se opšti uspjeh učenika ocjenjuje kao i do sada- na osnovu prosjeka ocjena iz svih nastavnih predmeta, plus ocjene iz vladanja.

IVP napominje da nastavnici ne prijavljuju nasilje jer se boje da će ih smatrati nesposobnima da uspostave disciplinu i vode čas, dok direktori ne prijavljuju slučajeve jer strahuju da će ugroziti ugled škole.

Prema predlogu IVP-a, ocjena iz vladanja do petog razreda osnovne škole bila bi opisna i ne bi uticala na opšti uspjeh učenika, dok bi ocjena iz vladanja bila brojčana i uticala bi na opšti uspjeh učenika od šestog do devetog razreda osnovne, kao i u svim razredima srednje škole.

Loše ponašanje je postalo uobičajena smetnja prilikom održavanja nastave, sa kojim i profesori sa visokim stepenom autoriteta teško izlaze na kraj.

Sve više smo svjedoci da ne samo djeca, već i roditelji “jure” za ocjenama iz nastavnih predmeta, dok se zanemaruje pitanje vaspitanja, odnosno vladanja učenika.  Na taj način smo i došli u situaciju da se u školama javljaju slučajevi poput nedavnog kada je srednjoškolac izbo nožem svog druga (Srednja mješovita škola “Vuksan Đukić” u Mojkovcu) ili tzv. video seks skandal (Gimnazija “Slobodan Škerović” u Podgorici). Ovaj i slični slučajevi su poziv da se otvori pitanje discipline u školama i adekvatnog odgovora obrazovnog sistema.

Čak i kada učenik ozbiljno ometa nastavu, profesori ne pokreću predviđene mehanizme kažnjavanja jer nemaju uspjeha u praksi, dok njih zatrpavaju izvještajima i ostalom birokratijom, a potom su najčešće na udaru nezadovoljnih roditelja.

Institut je svjestan da je kod problematičnog ponašanja učenika uvijek na prvom mjestu prevencija, rad sa učenikom i angažovanje stručnih lica, međutim, kad škola izrekne vaspitnu mjeru neophodno je da ona ima uticaja na učenika, što sada nije slučaj.

IVP upozorava da postojeće vaspitne mjere (opomena, ukor) ne utiču na status učenika, pa tako učenik može da bude ocijenjen iz vladanja ocjenom nedovoljan (1) a da to nema nikakvog uticaja na njegov uspjeh, što ohrabruje učenike da nastave sa neprimjerenim ponašanjem.

Profesori sve više troše energiju na smirivanje napetih situacija, umjesto na učenje i podsticanje učenika na sticanje novih znanja.

Ovo nije samo problem koji stvara probleme profesorima, već i onim mirnim učenicima, koji su u školu došli kako bi učili. Nemirni učenici ističu sebe zanemarivanjem autoriteta i stvaranjem neugodnih situacija, korišćenjem mobilnih telefona, nenošenjem predmeta za rad i sličnim otporima.

Ova inicijativa je važna jer smo sada u situaciji da se zanemaruje vaspitna funkcija škole kao institucije društva, a dio nastavnog kadra se prije svega fokusira na segment obrazovanja. Dodatno, često se od strane profesora neadekvatno sankcioniše učenikovo neprihvatljivo ponašanje, na primjer, smanjenjem ocjene iz svog predmeta.

Stotine, pa i hiljade izostanaka, opravdanih i neopravdanih, koji se pojavljuju u pojedinim školama govore o tome da je pitanje discipline stavljeno u zapećak u odnosu na uspjeh učenika u nastavnim predmetima, što je rezultiralo da škole izgube vaspitnu funkciju, bez koje se ne može kvalitetno ostvariti ni obrazovna.

IVP napominje da bi uvođenjem uračunavanja ocjene iz vladanja u opšti uspjeh učenika došlo do toga da odjeljensko vijeće formira ocjenu iz vladanja na osnovu cjelokupnog učenikovog ponašanja, što bi uključilo i izrečene vaspitne mjere, broj neopravdanih izostanaka, itd.

Send this to a friend