Društvo

Baković o kolumni “Pravila bordela”: Ivanović uvrijedio dostojanstvo žene

Iz institucije Zaštitnika su, u vezi sa reakcijama na kolumnu „Pravila bordela“ u Vijestima i novog teksta nakon reakcije dijela medijske javnosti, ukazali na „svojevrsni kontinuitet u nedostatku dosljednog stava po određenim pitanjima od društvenog značaja u Crnoj Gori“.

„Osim toga, po ko zna koji put se odslikava oštra podjela u medijskom sektoru, koja upravo doprinosi konfuziji u shvatanju i primjeni standarda novinarske profesije u Crnoj Gori“, navodi se u saopštenju Bakovića, prenosi MINA.

On je ocijenio da povod kojim se autor teksta obratio javnosti svakako čini sferu opšteg društvenog interesa, i da se s tim u vezi naglašava da grubi novinarski previd, odnosno namjera, krajnja nepažnja ili greška kojom se diskredituje novinarski profesionalizam, nije nešto što bi se moglo okarakterisati dozvoljenim.

„Nažalost, ovo nije prvi put da se na ovaj način vrši moralna diskreditacija žena iz crnogorskih medija i u crnogorskim medijima“, smatra Baković.

On je ocijenio da se po ko zna koji put odslikala oštra podjela u medijskom sektoru, koja, kako je kazao, upravo doprinosi konfuziji u shvatanju i primjeni standarda novinarske profesije u Crnoj Gori.

Prema riječima Bakovića, kada se govori o medijskim slobodama često se zaboravlja da ona pretpostavljaju još jedno važno ograničenje, a to je odgovornost za javno izgovorenu riječ, naročito onu profesionalnu i još više od onih koji kreiraju uređivačku politiku, a time posredno i medijsku scenu u Crnoj Gori.

„Kao institucija duboko smo uvjereni da je tekst predmetne kolumne ispod granice dozvoljenog miješanja u privatni život, vrijeđa dostojanstvo žene i ne doprinosi izgradnji etičkih standarda profesije“, ukazao je on.

Tim prije, pojasnio je Baković, što se ne radi o umjetničkom ili kritičkom djelu koje je dostupno i razumljivo samo određenom broju lica odgovarajućih sposobnosti da shvate kontekst izgovorene, odnosno napisane riječi.

„Upravo zbog činjenice što prosječan čitalac jednog od najčitanijih dnevnih listova u Crnoj Gori (kakve Vijesti sasvim sigurno jesu), stiče ružnu i amoralnu sliku o novinarkama, bez obzira na eventualne zloupotrebe ili grube greške koje čine u svom radu“, rekao je on.

Prema riječima Bakovića, za antrfile u kolumni ne može se reći da opravdava utisak jasnog distanciranja od uvrede jedne žene.

Osim toga, u Instituciji Zaštitnika bi željeli da se u takvim situacijama cjelokupni medijski sektor homogenizuje u ocjeni ponašanja, jer, kako je saopšteno, njegova slika veoma često nije jedinstvena, niti pak jednostrana u očima javnosti.

Zaštitnik je pozvao i organe Javnog servisa da podrobno ispitaju počinjeni propust sa materijalom iz priloga koji je bio povod za tekst iz kolumne, „bez obzira na efekat koji je izazvao i značaj informacija za javnost, prvenstveno iz razloga što se njime duboko zadire u privatnu sferu čovjeka“.

„Konačno, imajući u vidu dalji razvoj događaja na medijskoj i političkoj sceni u Crnoj Gori institucija Zaštitnika još jednom poziva sve medije i odgovorne u njima da se uzdrže od netolerantnih, uvredljivih i informacija koje mogu predstavljati govor mrženje, jer one dodatno urušavaju i ugled samih medija, bez obzira iz koje grupacije ili medijske opcije dolaze“, kaže se u saopštenju Ombudsmana.

Baković je kazao da treba imati u vidu i specifičnost, odnosno posebnu pažnju prema ženama kao jednoj od vulnerabilnih grupa, kakvom se definišu u brojnim međunarodnim dokumentima. 

Send this to a friend