Društvo

Blagodatni oganj iz Jerusalima stigao u podgorički Saborni hram

Kako se navodi na sajtu Mitropolije, oganj je u pratnji crkveno-državne delegacije na čelu sa Episkopom slavonsko-pakračkim gospodinom Jovanom (Ćulibrkom) i igumanom Cetinjskog manastira arhimandritom Metodijem (Ostojićem)stigao na podgorički aerodrom iz Tel-aviva, a dočekao ga je Arhiepiskop cetinjski Mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije sa sveštenstvom i vjernim narodom.

Vladika Jovan je Mitropolitu Amfilohiju prenio pozdrave Parijarha jerusalimskog Teofila.

Mitropolit je rekao da je Patrijarhu Teofilu obećao da će obnoviti manastir Vranjinu na Skadarskom jezeru i vratiti ga Jerusalimskoj patrijaršiji da bude njen metoh kao što je to bio u prošlosti.

„Inače, sve što je u Crnoj Gori od vremena cara Konstantina, a i malo prije njega bilo sveto i čestito, to nam je došlo iz svetoga grada Jerusalima. I kruna tih dobara Božjih, tog izobilja Božije blagodati evo je danas stigla sa dolaskom ovog blagodatnog ognja. Ništa značajnije nije se u Crnoj Gori desilo poslednjih, ja bih rekao vjekova“, kazao je mitropolit Amfilohije.

Vladika Jovan je kazao da su tri stvari najvažnije u ovom događaju.

„Prvo, ovo nas podsjeća da je Hristovo vaskrsenje izvor naše vjere. Naša vjera je sva sazdana na tome da je naš Bog postao čovjek, ovaplotio se, bio raspet na krstu i vaskrsao u tijelu, učinivši time ljudsko tijelo pričasnikom Božje blagodati, besmrtnim i vječnim. Drugo, to je podsjećanje da je Jerusalim naša majka Crkva, podsjećanje na iskonsku vezu koju Pećka patrijaršija, naša pomjesna Crkva ima sa Jerusalimom, a pogotovo ovdje Crna Gora, gdje je na Skadarskom jezeru bio metoh jerusalimskoga manastira Svetih arhangela. I treće, konačno, da se podsjetimo veze sa bratskom Rusijom, jer su nam Rusi omogućili da oganj donesemo u Crnu Goru, u Beograd, dalje u Banjaluku preko predsjednika Dodika, koji je to omogućio, i dalje u razne naše eparhije i krajeve“, kazao je vladika Jovan.

Ispred aerodromske zgrade, gdje se okupio veliki broj vjernika, blagodatni oganj je prvo stigao u manastir Dajbabe, a odatle u Saborni hram Hristovog Vaskrsenja, gdje je priređen veličanstveni vatromet.

Mitropolit Amfilohije je kazao da ni danas nema ništa u Crnoj Gori što je sveto i čestito, a da nije zagrijano tim blagodatnim ognjem.

„Zato se radujemo radošću neiskazanom što nam je iz svetoga grada Jerusalima iguman cetinjski Metodije, zajedno sa Vladikom Jovanom, donio taj oganj. Odavde je on odnijet i u prestoni grad Beograd, u Banjaluku i u Jasenovac mučenički. I evo, on se širi od doma do doma, od duše do duše i obasjava i priziva sve nas da njime zagrijemo duše svoje. Da se iscijele bolesni, prosvijetle pomračeni zabludama, lažima i obmanama. Da taj oganj ponovo zaplamsa u dušama svih koji žive u ovoj zemlji, Crnoj Gori i šire od nje, u čitavoj Evropi i svijetu“, rekao je mitropolit crnogorsko-primorski.

On je rekao da nema čovjekoljublja bez bogoljublja.

„Ne pomažu bilo koje nauke zemaljske bez ovoga ognja vječnoga, neprolaznoga, blagodatnoga kojim je čovjek od smrtnoga postao besmrtno biće prosvećeno svjetlošću bogoljublja i bratoljublja“, rekao je vladika Amfilohije.

„Daj Bože da se njime zapale srca sviju nas, a posebno onih kojima je Bog dopustio da danas upravljaju Crnom Gorom, da usmjeravaju njene puteve. I da znaju oni da bez ovoga ognja jerusalimskoga, bez svetoga grada Jerusalima nema budućnosti ni sreće, ne samo Crnoj Gori nego ni Evropi čitavoj. Ako se ugasi taj oganj, onda se ugasila ljudska duša, izgubio se smisao ljudskoga života“, poručio je mitropolit Amfilohije.

Zatim je služeno svečano Vaskršnje jutrenje.

Send this to a friend