Društvo

Budi odgovoran: Pet primjedbi, nijedna kazna

Primjedbe evidentirane od ponedjeljka još nijesu dobile odgovor, a uglavnom su se odnosile na nepropisno parkiranje.

Građani su se žalili i na prosipanje ulja po ulici, što ugrožava saobraćajnu bezbjednost, kao i da Rudnik uglja u Pljevljima nelegalno ispušta otpadne vode direktno u Ćehotinu.

Vlada je početkom aprila odlučila da nastavi kampanju Budi odgovoran do kraja ove godine, nakon uspješne realizacije njene dvije faze tokom kojih su građani prijavili više od 5.000 nepravilnosti u oblasti sive ekonomije, a izrečene kazne od oko 1,1 milion eura.

Na taj način će se omogućiti dalje prikupljanje novca za finansiranje projekata od opšteg društvenog značaja, koje su prijedložili i podržali građani.

Kampanju Budi odgovoran krajem decembra 2013. godine pokrenuli su Ministarstvo finansija i Kancelarija Programa Ujedinjenih nacija za razvoj UNDP u Crnoj Gori, s ciljem da doprinese jačanju svijesti javnosti i većem uključivanju građana u borbu protiv sive ekonomije.

Projekat omogućava građanima da jednostavno i brzo ukažu na nepravilnosti poput neizdavanja fiskalnih računa, rada na crno ili kršenja potrošačkih prava i pomognu nadležnim institucijama da se što uspješnije izbore sa sivom ekonomijom.

Građanima su ostavljene na raspolaganje tri opcije da prijave uočene nepravilnosti – putem mobilne aplikacije Budi odgovoran, web sajta www.budiodgovoran.me i kol centara Poreske uprave PU na broj 19707 ili Uprave za inspekcijske poslove na broj 080 555 555.

Send this to a friend