Društvo

Budi se svijest: Manje djece u Domu “Mladost”, kod hranitelja 357 mališana

Najznačajniji rezultat kampanje Vlade Crne Gore “Svako dijete treba porodicu”, koja je sprovedena uz podršku UNICEF-a i Delegacije Evropske unije, kao i aktivnosti centara za socijalni rad je porast broja djece koja su smještena u hraniteljskim porodicama, a naročito one koje se nalaze u nesrodničkim hraniteljskim porodicama.

Krajem 2010. na hraniteljstvu je bilo 313 djece, a pet godina kasnije 357, od čega 319 na srodničkom, a 38 na nesrodničkom.

“Najviše se povećao broj na nesrodničkom hraniteljstvu – između 2010. i 2015 taj broj se povećao više od četiri puta (od devet koliko je bilo 2010. na 38 koliko je bilo 2015. godine)”, stoji u Izvještaju.

(Porijeklo djece na nesrodničkom hraniteljstvu, decembar 2015)

Broj djece uzrasta ispod tri godine se u domu “Mladost” za sedam godina smanjio pet puta. 2008. ih je bilo 28, a krajem 2015. samo pet.

Stručno osposobljeni profesionalci prate, kontrolišu i obezbjeđuju podršku hraniteljskim porodicama, kroz obezbjeđivanje usluga savjetodavnog i edukativnog rada, kao i organizovanjem obuka za hranitelje u grupnom radu. 

Aktivnosti profesionalaca koji prate i podržavaju hraniteljsku porodicu su: obezbjeđivanje redovnog procesa nadgledanja; informisanje hranitelja i djece; savjetovanje hranitelja; kontinuirane procjene potreba djece; sačinjavanje individualnih planova zaštite; organizovanje obuke; pisanje periodičnih izveštaja o napredovanju djece i ostvarivanju svrhe hraniteljstva; koordiniranje mreže podrške djeci i porodici; procjena i pisanje izvještaja o procjeni hraniteljskih porodica i dr.

300 eura nadoknade po djetetu

U sklopu trećeg strateškog pravca pedviđeno je uspostavljanje stabilnog i efikasnog sistema finansiranja hraniteljstva u Crnoj Gori. 

Pravilnikom je utvrđen iznos mjesečne nadoknade troškova smještaja kao i za rad pružaoca usluge. 

Nadoknada za porodični smještaj iznosi oko 200 eura, a još 30 odsto tog iznosa dobija lice koje pruža uslugu smještaja. Dijete bez roditeljskog staranja ima pravo na dječji dodatak, koji iznosi 30 eura mjesečno. 

Ukupno, nadoknade iznose oko 300 eura po djetetu. 

“Na ovaj način definisan je stabilan sistem finansiranja za sve oblike hraniteljstva i porodičnog smještaja”, navedeno je u Izvještaju koji je usvojila Vlada.

Od početka 2011. za razvoj hraniteljstva u Crnoj Gori izdvojeno je 170.900 eura, od čega 39.550 za: izradu Strategije za razvoj hraniteljstva 2012-2016, pripremnog programa za hranitelje, programa obuke za zaposlene u centrima za socijalni rad, zatim za izradu podzakonskog akta o hraniteljstvu, vodiča za hranitelje, smjernica za zaposlene u centrima za socijalni rad i podršku centrima za socijalni rad u obuci hranitelja, analizu postojećeg pravnog okvira kojim se uređuju uslovi za sticanje statusa hranitelja i njihova prava u Crnoj Gori i finansijke procjene za unapređenje položaja hranitelja u Crnoj Gori.

Za obuku zaposlenih u centrima za socijalni rad izdvojeno je 49.950 eura, a oko 81.400 eura za kampanju “Svako dijete treba porodicu”. 

“Mjesečna naknada troškova smještaja korisnika na porodičnom smještaju-hraniteljstvu i porodičnom smještaju, utvrđuje se u visini troškova smještaja u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite, koju određuje nadležni organ državne uprave. Naknada troškova smještaja korisnika na povremenom i urgentnom porodičnom smještaju-hraniteljstvu i povremenom i urgentnom porodičnom smještaju obezbjeđuje se u visini iznosa troškova smještaja u javnu ustanovu socijalne i dječje zaštite, preračunata po dnevnim troškovima za smještaj u odnosu na vrijeme boravka korisnika kod pružaoca usluge”, objašnjeno je u Izvještaju.

Finansijska sredstva za realizaciju predviđenih aktivnosti obezbijeđuju se iz budžeta resornih ministarstava. Troškove kampanje i izradu programa obuke profesionalaca, obezbeđuju se iz sredstava Evropske unije (kroz fond IPA 2010 i IPA 2014) i UNICEF-a, uz tehničku podršku UNICEF-a.

Send this to a friend