Društvo

CGO i “Crveni božur” pozvali vlast da rasvijetle sudbinu nestalih

Saradnica na programima u CGo-u Tamara Milaš ponovo je apelovala na donosioce odluka da rasvijetle sudbinu nestalih lica tokom ratova 90tih, izvedu pred lice pravde počinitelje svih zločina i njihove nalogodavce. Ona smatra da crnogorske institucije ne rade dovoljno na razrješenju sudbine nestalih.

“CGO je mnogo puta do sada insistirao na rješavanju ovog problema, a to je bila i jedna od preporukaCGO-a za poslednji Izvještaja o realizaciji Akcionog plana za Poglavlje 23, gdje se kao obaveza vlasti, preciziralo da su dužni da informišu javnost o tome što se preduzelo u rješavanju sudbine nestalih u izvještajnom periodu i da se na taj način pokaže posvećenost akcijama koje se odnose na rasvjetljavanje sudbine svih nestalih tokom ratova 90tih na prostoru bivše Jugoslavije. Nažalost, ova preporuka nije prihvaćena, te i dalje imamo praksu ignorisanja nadležnih da u saradnji sa građanima dođu do sto brže istine o nestalima“, naglasila je Milaš. 

Predsjednik udruženja “Crveni Božur”, Ljubiša Filipović je predstavio najnovije podatke u vezi sa nestalim licima u Crnoj Gori. On je podsjetio da ovaj dan “obavezuje da se na trenutak makar podsjetimo na surovu stvarnost koja je snašla porodice žrtava na Kosovu i Metohiji. 

Filipović je pročitao otvoreno pismo koje je Udruženje kidnapovanih, nestalih i ubijenih od 1998-1999 na Kosovu i Metohiji “Crveni Božur” uputilo Vladi Republike Srbije i Vladi Crne Gore, predsjednicima obje države, Komisijama za nestala lica, Kancelariji za Kosovo i Metohiju,Komitetu Crvenog Krsta, UNMIK-u, EULEX-u kao i velikom broju međunarodnih i državnih institucija u kojem se podsjeća da se “ne poštuje Ženevska konvencija o ljudskim pravima, Drugi dopunski protokol Ženevske konvencije, Haška konvencija, Helsinška akta i mnogi drugi protokol

Ministar savjetnik u Ambasadi Republike Srbije u Crnoj Gori Nikola Ratković istakao je da je obilježavanje ovog dana veoma važan događaj i za Srbiju i prilika da pozovu sve relevantne pojedince i učesnike u međunarodnoj zajednici da najozbiljnije pristupe rješavanju pitanja nestalih.

“Republika Srbija ozbiljno pristupa ovom pitanju koje je, pored humanitarnog i od političkog i državnog značaja. Podsjetio bih i na Mostarsku deklaraciju, koja je potpisana prošle godine između Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine i Hrvatske, i koja reguliše rješavanje ovih pitanja u regionu, ali se nažalost nije daleko odmaklo u radu Komisije”, kazao je Ratković.

Prema podacima Međunarodnog crvenog krsta 34 886 lica je nestalo u periodu 1991-2001. Za posmrtnim ostacima više od 11.000 osoba se još uvijek traga, dok u Crnoj Gori se kao nestale vode 61 osoba. Pored toga, u Crnoj Gori se kao nestale vode i 82 osobe koje su državljani Srbije, a čije su se porodice doselile sa Kosova. 

Send this to a friend