Društvo

Članovi Odbora za prosvjetu reagovali na izjavu Boškovića: Upisna politika na fakultetima je promašena

Lider Liberalne partije Andrija Popović ocijenio je da je upisna politika na fakultetima već duže vrijeme promašena i da o tome govori podatak da ima oko 12.000 nezaposlenih fakultetski obrazovanih mladih ljudi, prenosi radio Antena M.

“Naše školstvo je potpuno neusklađeno sa potrebama tržišta rada. O tome govore i posljednja dešavanja sa Zakonom o strancima. Uglavnom, naša prosvjeta nema više vremena za lutanje i hitno je potrebno spovesti reforme koje će zadovoljiti interese i radnika i poslodavaca. Ako je racionalno treba možda i preispitati postojanje nekih studijskih programa, a samo po kriterijima najboljih u srednjoj školi možda im i platiti školovanje u inostranstvu” kazao je on. 

Draginja Vuksanović iz SDP-a smatra da treba kreirati politiku koja će mlade školovati za ona zanimanja koja su potrebna državi, a ne doprinositi odlasku mladih van zemlje po završetku studija:

“Izjava ministra Boškovića ima opravdanja, ali samo na pojedinim smjerovima gdje je mali broj zainteresovanih. Naravno to “mali broj ” ne treba usko tumačiti pa ukidati neke važne smjerove ili fakultete. Zadatak ministarstva je da okvirno utvrdi broj deficitarnih zanimanja i da u skladu sa tim precizira upisnu politiku na fakultetima u Crnoj Gori. Kadar potreban državi a za profesiju koju ne postoji veliko interesovanje treba da se stipendira. Takođe, na fakultetima za koje postoji povećano interesovanje treba voditi racionalnu politiku u smislu da se za sve svršene studente mora naći radno mjesto po završetku studija”, istakla je ona. 

Prema rijedčima Srđana Perića, izjava ministra je obeshrabrujuća, jer nije precizirano na koje se odsjeke odnosi niti je pojašnjeno koliko bi koštalo školovanje naših studenata u inostranstvu.

“Ono što dodatno obeshrabruje jeste da je budžet državnog Univerziteta evo nekoliko godina pretrpio značajnu redukciju i prema ovoj najavi ministra taj trend će se nastaviti. Ako sa druge strane imamo u vidu činjenicu da Zakon o visokom obrazovanju prepoznaje mogućnost da se suštinski novac iz budžeta preko plaćanja školarine studentima preusmjeri ka privatnim univerzitetima u dijelu odsjeka za koje se procijeni da su od javnog interesa, sasvim je opravdana bojazan da možemo sistematskim mjerama urušavati sitem državnog univerziteta i sa druge strane stvarati pretpostavke da se novac sa državnog odliva ka jednom privatnom. Jedini pravi put je potpuno suprotan Boškovićevom, a to je snaženje državnog Univerziteta!, konstatovao je on. 

Podsjedtimo, Bošković je prije dva dana kazao da je prioritet svake reforme podizanje kvaliteta nastave i da je cilj ministarstva da Univerzitet Crne Gore bude potpuno finansiran iz državnog budžeta. 

Send this to a friend