Društvo

Čuvajmo prirodu, jer ona čuva nas: Ona je pravi čistač vodotoka

Kao što svi znamo odnos našeg društva (a i većine drugih) prema prirodi, flori i fauni je uglavnom loš. Ovo se pogotovo odnosi na zmije. U nekim djelovima zemlje zmije zovu i “poganuše” i progone ih na svaki način. Za svaku zmiju većina ljudi misli da je otrovnica i moguća opasnost. Karakteristično je i da se “hrabrost” dokazuje ubijanjem zmija. Ponegdje se čak mrtve zmije kače na drveće ili pogodna mjesta kao dokaz takve hrabrosti i navodne opasnosti koja prijeti od njih.

Sve je ovo veoma pogrešno. Iako od otrovnica postoji određena opasnost, ipak korist od zmija daleko prevazilazi rizik.

Ako boravite u prirodi, u blizini rijeka, jezera ili ribnjaka, a vidite zmiju postoji velika mogućnost da je riječ o poznatoj “vodenoj” zmiji – ribarici.

Kao što joj samo ime kaže živi uz vodu i hrani se uglavnom ribama i vodozemcima. Odrasli su dugi do 130 cm, nekada više, ali obično ispod 80 cm. Boje variraju: od sive preko smeđe do zelene. Nijesu otrovne i ne napadaju ljude. Naprotiv, izbjegavaju ih, a u slučaju da ih čovjek pokuša loviti ponekad se poput bjelouški prave mrtve.

Skoro svaki sportski ribolovac se u toku ribolova susreo sa zmijama stanovnicima vodenog priobalja koji svoju hranu pronalaze u riječnim koritima. Svaki susret sa zmijom je neprijatan, samim tim što pojedine vrste znaju biti izuzetno opasne i mogu trajno narušiti zdravlje čovjeka.

“U strahu su velike oči, pa tako i slučajni susreti sa zmijama različito djeluje na pojedince, neki se maše raznih prigodnih sredstava da bi se zaštitili, neki pobjegnu kao u sceni iz filma “Ne okreći se sine”, a neki ribolovci koji razlikuju otrovnice od bezopasnih zmija hladnokrvno nastave da se kreću putem kojim su krenuli”, objasnio je za CdM Miloš Džiknić, izvršni direktor Ekološkog udruženja mladih “Zeleni centar”.

Po pravilu prilikom susreta sa zmijama nije potrebno burno reagovati, niti praviti dramu, bitno je ostati hladne glave i pustiti je da ide svojim putem. Bitno je da svaki ribolovac zna prepoznati tj. razlikovati otrovnu od bezopasne zmije što je jako bitno jer se prilikom ribolova vrlo često dešavaju susreti, koji htjeli mi ili ne htjeli, ostavljaju trag na nama, zavisno od toga kako ko reaguje.

“Otrovne zmije se u brzini teško razlikuju od neotrovnih, ali osnovno je to da otrovnice imaju izraženu trouglastu glavu (kod neotrovnih je jajolika), naglašen vrat, uske eliptične oči i udubljenje između očiju i nosnica, i znatno izrazenije opominjujuće šare”, pojasnio je Džiknić.

Ribarica- zmija je pravi čistač vodotokova

Ovo je jedina zmija koja se hrani gotovo isključivo u vodi i to najčešće ribama i žabama. Ali ako ste strastveni ribolovac, ne morate se plašiti da vam je to konkurencija u ribolovu jer s obzirom na svoju veličinu (naraste do 1 metar), može pojesti samo manje ribice i riblju mlađ. 

Osim toga, ova zmija u plivanju se ne može mjeriti sa ribama, te iz tog razloga lovi samo iz zasjede i to ozlijeđene i bolesne ribice koje zaostaju za svojim jatom. Na taj način ova zmija ustvari štiti jata riba od pojave masovnih bolesti i ugibanja. Time od krivo postavljenog konkurenta, postaje ribarski saveznik.

“Zbog toga štitite ih od svih koji bi ih brzopletu ubili, jer ona je jako bitan faktor u održavanju zdravlja voda u kojima ribarimo”, poručili su iz Ekološkog udruženja mladih “Zeleni centar”.

Send this to a friend