Društvo

CZIP: Vrijeme je za zimske hranilice

“Ptice u prirodi većinom pronalaze dovoljne količine hrane da prežive zimu, naravno, broj ptica koje će doživjeti proljeće zavisi i od toga koliko je zima bila jaka. No, mi smo u posljednjih nekoliko vijekova drastično promijenili, devastirali ili uništili mnoga prirodna staništa, te su se prirodni izvori hrane za ptice znatno prorijedili. Tokom zime, doba gladovanja, s dugotrajnim sniježnim pokrivačem i velikim minusima, uspjeh preživljavanja ptica se smanjuje i mnoge ne nalaze dovoljno hrane”, istakli su iz CZIP-a.

Stoga, naglašavaju, ptice ipak treba hraniti zimi.

“Ishranom zimi pomažemo pticama da, makar dijelom, pronađu dovoljnu količinu hrane te im time uveliko povećavamo šanse za preživljavanje i tokom najsurovijih zimskih uslova”, navodi se u saopštenju.

Sjenice i druge ptice pjevačice u prolazu često se pojave u vrtovima i voćnjacima i tokom jeseni. 

“Tada ptice pronalaze obilje prirodne hrane pa ih nije potrebno dodatno hraniti. U našim klimatskim uslovima zimsko hranjenje ptica potrebno je od decembra do februara, u nekim djelovima Crne Gore taj period može biti i duži u zavisnosti od sniježnog pokrivača i toga koliko je zima oštra”, dodali su iz CZIP-a.

Oni su kazali da pticama ne treba davati uvijek iste količine hrane. 

“Kada je zima blaga, ptice relativno lako pronalaze dobar dio svoje prirodne hrane, pa mnoge vrste rijetko ili uopšte ne posjećuju hranilice. Sjenice i vrapci će u manjem broju uvijek biti prisutni, a sve dok je zima blaga, hranite ih umjereno. Tokom oštrih zima s dubokim snijegom i dugotrajnim minusima, ptice iz šuma i s polja u velikom broju zalaze u sela i gradove, u potrazi za hranom. U takvim uslovima ptice hranite redovno i obimno, po potrebi dnevno više puta napunite hranilice”, ističe se u saopštenju.

Iz CZIP-a su kazali da je jedno od važnih pravila zimskog hranjenja da ako počnete da hranite ptice, onda to treba da činite redovno tokom cijele zime. 

“Mnoge ptice se naviknu na siguran izvor hrane pa se vraćaju svaki dan na istu hranilicu. Ako naglo prekinete hranjenje, dovešćete ptice u nezavidnu situaciju: nestankom dotad pouzdanog izvora hrane, mnoge ptice neće uspjeti na vrijeme da pronađu drugo kvalitetno hranilište tokom kratkih zimskih dana i dio njih neće preživjeti noć. Ovakva situacija je posebno opasna za vrijeme velikih hladnoća i dubokog snijega. Hranilice je najbolje napuniti uveče jer prve ptice stižu već u zoru”, pojasnili su iz CZIP-a.

Dakle, ptice treba hraniti kada padne snijeg ili tokom većih minusa od -5, kada one ne mogu same pronaći hranu ili je ona zamrznuta.

“Moramo vas upozoriti i da opasnost pticama na hranilici predstavljaju mačke koje vrlo rado i često uspješno love male pjevačice zaokupljene traženjem hrane. Posebno su ugrožene zebe i druge ptice koje većinu svog vremena provode hraneći se na zemlji ili snijegu. Zato ne praktikujte da hranilicu stavljate neposredno uz gusto grmlje, visoki korov i slična mjesta odakle mačke mogu vrebati plijen”, dodaje se u saopštenju.

Hrana koja se zimi daje pticama, kažu, može se podijeliti u četiri osnovne skupine, to su razne sjemenke bogate uljima, životinjske masti, svježe ili sušeno voće, ali i ostaci iz kuhinje, kao što su kuvani pirinač, tijesto, kuvani kukuruz, zeleno povrće i ostaci voća. 

Iz CZIP-a su naglasili da se u mnogim radnjama mogu pronaći različite hranilice za ptice, izrađene od drveta ili plastike. 

“Neke su dobre i pogodne, ali ima i onih, previše ukrašenih i raznobojnih, koje ptice teško prihvataju jer ih se boje. Naša preporuka je da sami kod kuće napravite jednostavne hranilice, uz minimalni napor i trošak. Za hranilice reciklirajte”, dodaje se u saopštenju.

Vašu pažnju i brigu ptice će kasnije, u proljeće i ljeto, zahvaliti i vratiti uslugu uništavanjem mnogih štetočina u vrtovima i voćnjacima kao i pjesmom, koja je neizostavni dio proljećnog ugođaja. 

“Jer kada ptice pronađu vaše dvorište kao zimski izvor hrane, mnoge će ostati tu cijelu godinu, podizati svoje mladunce i štititi vaše voće i povrće. Da li ste znali da mala sjenica i vrabac tokom perioda odgoja mladih pojedu nekoliko hiljada crva, larvi i ostalih štetočina koje napadaju vaš voćnjak”, upitali su iz CZIP-a.

Send this to a friend