Društvo

“Eko bajka” konstantno radi na podizanju ekološke svijesti kod djece

Iz te JPU kazali su za agenciju MINA da stalno rade na poboljšanju uslova rada i podizanju eko svijesti kod djece i dodali da javno važeći program ima područje aktivnosti „Upoznavanje sa prirodom i snalaženje u životnoj sredini“. 

“To područje svojim ciljevima – čuvanje zdravlja, odgovorni odnos prema drugima, postavljanje temelja za ulazak u svijet nauke, razvijanje pozitivnog i odgovornog odnosa prema prirodi i okruženju, osnaživanje ekološke i svijesti o uticaju čovjeka na prirodu, usmjerava zaposlene da im ono bude dominatna specifičnost“, pojasnili su iz te ustanove.

Oni su ukazali na to da je ta ustanova spefična po brojnim ekološkim aktivnostima, poput sakupljanja plodova šipurka, od koga djeca sa vaspitačima prave džem i sok. 

Kako su naveli iz te JPU, posjete nacionalnim parkovima i radionice sa ekološkim sadržajima na direktan način nude iskustvenost koja izaziva trajnost i zadržavanje znanja, jer uči djecu neposrednim, a ličnim doživljajem stvorenim vještinama. 

“Osim saradnje sa lokalnom zajednicom i podsticanje djece na samostalnost kroz boravak i brigu o prirodi, zanimljivost je i da roditelji preko Savjeta, sastanaka učestvuju u radu ustanove i posebno se angažuju u ekološkim aktivnostima po kojima je rad vrtića i prepoznatljiv“, rekli su iz pljevaljskog vrtića.

U duhu promovisanja ekoloških vrijednosti dvorište vrtića uvijek je, kako su dodali, uređeno i takav angažman se svake godine kruniše priznanjem za najuređeniju zelenu površinu koju dodjeljuje Opština Pljevlja. 

“Na taj način djeci direktno nude model kako se čuva okolina, razvija ekološka i svijest o potrebi očuvanja životne sredine“, poručili su iz JPU „Eko Bajka“.

Oni su naveli da kontinuirano rade na poboljšanju rada, tako da je, kako su precizirali, nabavljena nova oprema za kuhinju, renovirani mokri čvorovi, urađena termo fasada i postavljen video nadzor. 

“Da se vodi računa o najboljem interesu djece, govori podatak da će na nivou te Opštine biti izgrađen još jedan objekat čime će se povećati ukupni kapaciteti i obuhvat djece“, kazali su iz te JPU i objasnili da će se na taj način doprinijeti stvaranju kvalitetnijih uslova boravka i realizacije programa sa djecom predškolskog uzrasta i osigurati njihovo napredovanje. 

Za taj projekat je crnogorska Vlada, kako su naveli, obezbijedila sredstva kroz Ugovor o kreditu koji je potpisala sa Bankom za razvoj Savjeta Evrope.

Iz pljevaljskog vrtića kazali su da vaspitno obrazovni rad realizuju, pored matičnog objekta, i u vaspitnim jedinicama “Lane” i “Žabljak” na Žabljaku.

U ovoj školskoj godini, kako su naveli, upisano je 480 djece u pet jaslenih, deset predškolskih i tri grupe predškolskog poludnevnog trajanja.

“To ukazuje na porast interesovanja, obuhvata i radnog angažmana, jer je prošle školske godine upisano 414 djece“, rekli su iz te JPU i naveli da njihovo radno vrijeme od šest do 20 sati.

Kako su dodali, zbog interesovanja roditelja, formirali su i vaspitne grupe u popodnevnim časovima i na taj način izašli u susret potrebama nekih roditelja. 

Sve radne sobe su, naveli su iz JPU „Eko bajka“, adekvatno opremljene razvojno primjerenim namještajem, audio-vizuelnim sredstvima, didaktičkim materijalom – strukturisanim i nestrukturisanim i odgovaraju standardima koje podrazumijeva savremeni reformisani program. 

Sobe su, dodali su, oplemenjene radovima djece, čime im se ohrabruje samopozdanje, inicijativa, kreativnost.

Timski rad usmjeren je na to da, kako su objasnili, adekvatno odgovori na potrebe djece.

“U tom cilju svi članovi kolektiva JPU „Eko Bajka“ učestvuju u realizaciji mnogih aktivnosti, bilo da je riječ o pozorišnim predstavama, izradi nošnji, eko izložbi i događaja, kostima za dječje maskenbale“, poručili su iz te JPU.

Send this to a friend