Društvo

Formirati nacionalno tijelo za praćenje i sprečavanje nasilja u sportu

Savjet je, na 51. sjednici, razmatrao primjenu policijskih ovlašćenja na fudbalskoj utakmici između reprezentacija Crne Gore i Rusije koja je održana dana 27. marta u Podgorici.

To tijelo je od od Uprave policije zatražilo podatke o remećenju javnog reda i mira i unošenju pirotehničkih sredstava na stadion pod Goricom. 

Savjet se kod direktora Uprave policije slavka Stojanovića dodatno interesovao da li je na odgovarajućem nivou analiziran ovaj događaj i ponašanje navijača i koji su predmetni zaključci i ocjene policije. 

Savjet je ocijenio da su policijski službenici u ovom  postupali profesionalno i zakonito i u skladu sa ovlašćenjima. Takođe, konstatovano je da je policija protiv dvije osobe podnijela krivične prijave zbog nasilničkog ponašanja na sportskoj priredbi, a da su protiv devet osoba podnijete prekršajne prijave. 

Na sjednici je ocinjeno da problem nasilja na sportskim priredbama postaje sve izraženiji u Crnoj Gori, pa je zato od Uprave policije zatraženo da se profesionalno pozabavi ovim problemom. 

Sa druge strane, iz Fudbalskog saveza FSCG su saopštili Savjetu za građansku kontrolu policije da se zbog dobre i kvalitetne saradnje sa Upravom policije u velikoj mjeri prevazilaze velika infrastrukturna ograničenja prisutna na svim stadionima u Crnoj Gori. 

“FSCG nije imao nijednu primjedbu u vezi sa postupanjem policije i obezbjeđenjem utakmice Crna Gora – Rusija. U FSCG  su istakli da su službenici policije postupali profesionalno sprečavajući teže posledice koje su mogle nastati kako prije tako tokom i nakon završetka navedene utakmice”, navodi se u saopštenju Savjeta za građansku kontrolu policije.

U Savetu su zamolili Crnogorski olimpijski komitet COK, Upravu za mlade i sport Vlade Crne Gore i FSCG da iznesu razmišljama, analize i strategije, kako da se ozbiljnije pristupi prevenciji i rješavanju problematike nereda i nasilja na sportskim događajima. 

Savjet preporučuje svim nacionalnim sportskim strukturama da u saradnji sa Vladom Crne Gore uspostave stalni nacionalni dijalog o problematici i prevenciji nasilja na sportskim događajima, u cilju kreiranja i praćenja preventivnih i drugih mjera, s akcentom da se uz insistiranje na dosljednu primjenu zakonske regulative kontinuirano prate srodna međunarodna iskustva i praksa. 

“Posebno je važno raditi na unapređenju bezbjednosti na sportskim objektima i oko njih, na preventivnim i obrazovnim mjerama, blagovremenoj identifikaciji i doslednom gonjenju počionioca prekršajnih i krivičnih djela, policijskoj saradnji i razmjeni odgovarajućih informacija te prevenciji rasizma, ksenofobije i netolerancije na sportskim događajima i priredbama”, zaključeno je u saopštenju.

Send this to a friend