Društvo

FOTO: Danilović: Spaljivanje oružja nije u našoj tradiciji, ali radimo dobru stvar

Spaljivanjem oružja na simboličan način svoj doprinos obilježavanju ovog dana dali su ministar unutrašnjih poslova Goran Danilović, šef Delegacije Evropske unije u Podgorici Mitja Drobnič, stalna koordinatorka Sistema UN i stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori Fiona Mekluni, zamjenik šefa Misije OEBS-a u Crnoj Gori Dan Redford i izvršni direktor CDT-a Dragan Koprivica.

„ Vrlo sam zadovoljan što u toj cijeloj akciji učestvuje više subjekata, MUP, naši spoljni partneri, CDT i potpuno je izvjesno da je to postupak koji treba nastaviti. Definitivno je u Crnoj Gori mnogo naoružanja, rekao bih i dalje – i legalnog i ilegalnog. Ilegalno je velika prijetnja i opasnost za svakog građanina Crne Gore. Nažalost tradicija nam ovdje nije saveznik. Imati oružje pitanje je časti, posjedovati ga reklo bi se skoro na bilo koji način, a istovremeno smo svjedoci da se svakog dana u obračunima koristi upravo takvo oružje“, kazao je danas Danilović.

On poručuje da je ovo proces sa kojim se ne smije stati i koji treba da garantuje bezbjedno društvo u budućnosti.„

Zahvalan sam svima koji su pomogli da ova akcija traje i da na današnji dan dobije svoj epilog da simbolično svi po jedan komad oružja ubacimo u peć. Definitivno vjerujem da je pred nama neko vrijeme koje će možda opravdati današnji dan, vrijeme u kojemu oružje nećemo koristiti za ono što se koristilo u prošlosti. Poruka koju šaljemo je da smo demilitarizovano društvo, ili da se uspješno demilitarizujemo, znači mnogo i onima sa strane. Nijesu nas navikli u ovakvim prilikama. Gotovo da je neobično vidjeti. Da je ovo vrijeme od prije 20 ili 30 godina vjerujem da bi svako od nas bio optužen za svetogrđe. Baciti naoružanje u vatru nije naša tradicija. Ali iako nije, mislim da radimo dobru stvar“, poručio je on i zahvalio partnerima iz Kancelarije za razvoj UN-a i Delegaciji EU na kontinuiranim zajedničkim naporima na kontroli i redukciji lakog oružja i municije.

On je posebno istakao uspješnost kampanje „Poštuj život, vrati oružje“ koju je MUP realizovao sa Kancelarijom za razvoj UN i Centrom za demokratsku tranziciju koja je dala očigledne rezultate.„ Najveći dio tog oružja koji je prikupljen u toku te kampanje je uništen danas u ovom fabričkom pogonu i sa te strane izrazio bih komplimente građanima Crne Gore na odgovoru koji su dali u okviru ove kampanje“, istakao je on i pozvao građane da i u budućem periodu budu odgovorni na taj način.

Dragan Koprivica, direktor CDT-a,  kao predstavnik organizacije koja je učestvovala u kampanji Poštuj život vrati oružje i kao neko ko je bio dio tima koji je direktno preuzimao oružje od građana, kaže da je jako dobar osjećaj vidjeti poslednji put rezultate svog rada prije nego što budu uništeni.

„Taj čelik dobije nekakav novi oblik i nekakav bolju svrhu za kvalitet života građana. Ovdje se radilo o jednoj veoma ozbiljnoj temi, ozbiljnom problemu koji postoji i u CG. To predstavlja dio naše negativne tradicije i moramo se svi zajednički boriti protiv toga. Nastavljamo akciju, ponovićemo je u nekom obliku u narednom vremenskom periodu, a poruka za državne organe i međunarodnu zajednicu je da se vrlo odlučno i sa nesmanjenim intezitezom moraju boriti sa ovim problemom“, jasan je Koprivica.

Fiona Mekluni, stalna koordinatorka Sistema UN i stalna predstavnica UNDP-a u Crnoj Gori, podsjetila je da su Ujedinjene Nacije Međunarodni dan obilježavanja uništavanja oružja inicirale 2001.godine. Kako je istakla, taj dan treba da podsjeti sve nas da prisustvo lakog i malokalibarskog oružja još uvijek predstavlja veliku prijetnju po bezbjednost ove države kao i za cijeli region Jugoistočne Evrope.

„Svjedoci smo tragičnih događaja koji se dešavaju širom svijeta, kao i u regionu, a prilikom kojih je korišteno vatreno oružje, što izaziva ozbiljnu zabrinutost da ilegalna trgovina i zloupotreba lakog i malokalibarskog oružja predstavljaju prijetnju miru i dugoročnim razvojnim aktivnostima“, istakla je Mekluni.

Kako je dodala, problem oružanog nasilja pogađa i ovaj region koji se često smatra izvorom lakog i mlokalibarskog naoružanja budući da se vatreno oružje se može lako prokujumčariti preko granice zbog čega porast količine lakog i malokalibarskog oružja predstavlja regionalni problem i tako treba i pristupiti njegovom rješavanju.

„Sa tim ciljem UNDP sarađuje sa svim relevatnim akterima na zapadnom Balkanu, kako na lokalnom tako i na regionalnom nivou, kako bi se pozabavili uzrocima i posljedicama zlouputrebe vatrenog oružja po društvo i ljudske živote. Imajući to na umu danas mi je posebno zadovoljstvo što mogu pohvaliti i dodato podržati i unaprijediti vidljivost rezultata institucija ove države u oblasti kontrole vatrenog oružja i municije. Zadovoljstvo nam je što možemo pružiti podršku naporima MUP-a i službenika policije da zajedno sa našim partnerima iz OEBS-a i CDT u precesu uništavanja 1.140 komada lakog naoružanja, uključujući 752 pištolja, sedam komada automatskog oružja i 381 pušku. Tu je uključeno i 800 komada vatrenog oružja koje je prikupljeno zahvaljujući nedavnoj kampanji podizanja nivoa svijesti „Poštuj život vrati oružje“ kroz koju je promovisana mogućnost amnestiranja i registrovanja nelegalnog vatrenog oružja“, zaključila je ona. 

Send this to a friend