Društvo

FOTO: Mladiinfo: Završena obuka o slobodi medija, kršenja ima i u razvijenijim zemljama

U okviru projekta “FreeOurMedia! MediaFreedom in Europe – LimitedEdition?” evropska mreža koja okuplja organizacije koje se bave medijima i mlade novinare, European Youth Press-om, u partnerstvu sa crnogorskom članicom, NVO Mladiinfo Montenegro, organizovala je u Podgorici trening za ambasadore slobode medija od 29. aprila do 3. maja.

Tokom četiri dana mladi novinari iz različitih televizija, časopisa, novina, portala, radio stanica, širom Evrope, pravili su strateški plan za borbu za medijsku slobodi kako u svojim zemljama tako i globalno. Diskutovali su o problema sa kojima se novinari suočavaju u njihovim zemljama.

U toku treninga osim strategije dogovorena je i izrada onlajn platforme na kojoj će, u saradnji sa drugim internacionalnim organizacijama koje se bave medijima, biti objavljivani primjeri kršenja slobode medija, korisni dokumenti, linkovi i alatke za borbu za medijsku slobodu. Osim platforme rezultat projekta biće i strip kao jedno od sredstava za promociju kako samog projekta, tako i teme.

Ono što slijedi, prije još jednog treninga koji je planiran za drugu polovinu jula u Berlinu, su javne lokalne konsultacije. Ambasadori medijskih sloboda imaju zadatak da prouče koja su to kršenja slobode medija u njihovim zemljama, ali i da, zajedno sa kolegama novinarima, pokušaju naći i neka rješenja.

S obzirom na to da se 3. maj obilježava kao Dan slobode medija, sa učesnicima se razgovaralo i o stanju u njihovim zemljama.

„Iako je Finska prva na listi Reportera bez granica, sa najvećim indeksom medijskih sloboda i kod nas ima problema. Najprisutnija je samocenzura. Naročito kada je u pitanju „Ukrajinska kriza“, jer se novinari plaše reakcije Rusije, jer se ipak graničimo sa njima. Finska je mala zemlja pa često novinari poznaju lično političare i onda se ustručavaju da pišu loše o njima, jer znaju da ne bi dobili izjavu ukoliko bi ih kritiovali“, otkrila nam je Anna Saraste, novinar iz Finske.

„Danska je sređena zemlja, nemamo problem sa zakonima, mogu reći da kod nas skoro da ne postoji korupcija, uslovi za rad novinara i medija su veoma dobri, ali ipak ne mogu reći da postoji sloboda medija. Ugrožava je samocenzura, ali ne zbog pritiska političara, već kad su pitanju neki „internacionalni“ problemi. Veoma smo oprezni kada izvještavamo o terorističkim organizacijama, jer se lašimo da bi mogli da nam se osvete. Obezbjedjenje je zato veoma strogo u zgradama gdje su mediji“, kaže Johannes Skov Andersen, danski mladi novinar.

„Stanje u Njemačkoj kada je u pitanju sloboda medija nije kritično, ali naravno i mi imamo nekih problema. Cenzura postoji kad je u pitanju imigracija, više se radi o samocenzuri, jer u Njemačkoj postoji pokret koji govori da mediji lažu. Imali smo čak i napade na novinare, grafite na zgradama medija, lomljenje prozora“, rekla je Sevil Savas iz Njemačke.

„Teško je govoriti o slobodi medija u Rusiji. Nas, kao mlade novinare na početu karijere niko ne dira, jer nas još smatraju djecom pa se i ne obaziru. Mada, najveći problem u Rusiji je ustvari samocenzura. Ali, nama je to u tradiciji. Takodje stvar tradicije je i da je bitnije ono što je izmedju redova nego sami tekst“, izjavila je Diana Kosolabova, novinarka iz Rusije.

„Bosna i Hercegovina je naravno specifična, kao i sve balkanske zemlje. Prisutna je i cenzura i samocenzura, najviše zbog straha od političara. To je povezano i sa finansijskom nestabilnošću. Imamo i mnogo medija iza kojih stoje političke partije, ili koji su direktno u njihovom vlasništvu. Bilo je upada u prostorije medija, a najviše imamo napada na novinare, naročito verbalnih. Uvrede dobijaju ne samo novinari, već i urednici i vlasnici medija. Problem nam pravi i pravosudje jer gradjanske tužbe novinara, kada se žale na napade traju predugo i iako ih ima dosta svega par njih je dosqd procesuirano“, ističe Azem Kurtić, novinar iz Bosne i Hercegovine.

Zaključak je da kršenje medijskih sloboda nije strano ni najrazvijenijim zemljama, pa se sa tim problemom bore i u Danskoj, Finskoj, Njemačkoj, ali su ipak problemi manji nego u regionu, ali i na istoku. Značajno je da postoje mladi, motivisani ljudi, spremni da se zalažu za slobodu medija, sposobni da uvide njihovo kršenje i željni da nadju načine za borbu protiv toga.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Anonimni
Gost
Anonimni

Više prd…e o ovom važnomViše prd…e o ovom važnom događaju za novinarstvo nije bilo odavno. A i ova čuvena NVO se priprema da traži nove donacije . Jedino dobro u ovome je što su mladi ljudi imali priliku da se dobro , dobro upoznaju . Nadam se da im tema nijesu bili homoseksualci , jer po slikama sudeći sastav je… Više »

Send this to a friend