Društvo

FOTO: Siguran dom našle u dolini Lima: Samo se rode vraćaju u Berane

Po staroj legendi, rode poznate po svojoj vjernosti i odanosti svojoj vrsti i svom prebivalištu kada odu i neće da se vrate-to je upozorenje da je mjesto puno loših ljudi. Takođe, kada izaberu jednog partnera, sa njim žive, izrode mlade, prave sa njim gnijezda, putuju i ako slučajno, a to nije rijetkost, neko od partnera ugine ili strada tokom tih selidbi, rode ne traže nijednog drugog. 

Čovjek koji godinama prati ovaj par bijelih roda koje su se doselile na stubu ulične rasvjete u Polimskoj ulici u Beranama još od 2012. godine i koje su jedine bijele rode koje dolijeću u Crnu Goru je Adem Softić.

Adem je poznati fotograf u ovom gradu koji čuva od zaborava brojne fotografije starih ulica, radnji, ljudi koji su na svoj način dali pečat ovoj opštini na sjeveru. Isto tako, svojim fotoaparatom bilježi svaki dan novih mještana koji su se ugnijezdili već četvrtu godinu i na taj način postali prava turistička atrakcija. 

“Bijela roda pripada vrsti evropskih “gnjezdarica”. Naseljava jug i jugoistok Evrope i njen broj je u konstantnom opadanju. Žive u srednjoj i južnoj Africi, a na jug Evrope dolaze s proljeća i ostaju do kraja avgusta. U odnosu na ostale vrste roda koje u prosjeku žive oko 20-tak godina, prosječni vijek Bijelih roda je duplo duži i dostiže blizu 40. Kada jednom sagrade gnijezdo u kom uzgajaju svoje mlade onda se tu stalno vraćaju. Karakteristično za njih je da imaju samo jednog partnera za čitav život. Po Južnoj i Srednjoj Evropi ih ih ima sve manje, uključujući sve države bivše SFRJ, ali u Crnoj Gori ih do sada nije bilo. Ovo je prvo i jedino gnijezdo bijelih roda u u našoj državi koje su za svoje stanište izabrale Berane gdje se već četiri godine vraćaju”, započinje za CdM priču Softić.

Adem još uvijek čuva sliku kada je Berane proslavljalo jubilej 150 godina od osnivanja grada i kada su rode odlučile da se baš tada u gradu u dolini Lima nastane i izlegu mlade.

“Došle su drugom polovinom marta i na uličnoj sijalici formirale gnijezdo koje su kasnije dograđivale i proširivale. Te godine izlegle su se u njemu tri male bijele rode Beranke koje su sa svojim roditeljima napustile Berane 26. avgusta i otišle na jug Afrike. Sljedeće 2013. godine vratile su se na prvi dan proljeća, a to se ponavlja i u naredne dvije godine”, dodaje on. 

Adem kaže da su se 2013. godine u gnijezdu izlegle još tri male rode Beranke, prošle godine još četiri, a ove godine ih je bilo pet. 

“Prirodnom selekcijom, najslabije ovogodišnje pile je uginulo i ostala su samo četiri. Tako, da se do sada u Polimskoj ulici izleglo 14 bijelih roda. Od tog prvog dolaska pratio sam njihov boravak u Beranama gotovo svakodnevno i sačuvao na hiljade fotografija, od parenja, dolaska na svijet pilića, njihove zgode i nezgode sa vremenom pa do odlaska iz Berana. Prošle godine je u planirano vrijeme došla samo jedna roda, a druga je kasnila 20-tak dana”, ističe on. 

Prateći njihov boravak svakodnevno, on je primijetio da rode vode harmoničan “porodični” život, pa tako dok ženka leži na jajima mužjak joj donosi hranu u gnijezdo, a onda se mijenjaju.

“To rade i kad se izlegu mladi. Jedno je uvijek uz njih dok drugo ide po hranu i vodu. Krajem juna mladi dostižu veličinu roditelja a tokom jula uče da lete. Tehniku leta savladaju do početka avgusta kada počinju da idu same u lov i da se same hrane. Odgovara im blizina Lima sa svojim otokama i plićacima koji obiluju hranom. Mladi bi trebalo da se vraćaju i formiraju svoja gnijezda u okolini, ali za sad je registrovano samo ovo u veoma prometnoj Polimskoj ulici”, konstatuje on. 

Prema Softićevim riječima, rode se ne plaše ljudi, a i Beranci su se već navikli na njih.

“Ovo je strogo zaštićena vrsta ptica čija populacija je u stalnom opadanju, zato treba voditi računa o njima i sačuvati ih kao posebnu atrakciju, jer one simbolizuju prosperitet i naseljavaju samo čista i zdrava staništa. Ovih dana se spremaju za odlazak i već drugi dan ih nema u gnijezdu. Od ujutru do uveče obilazim ih po pet-šest puta, ali ih već drugi dan nema u gnijezdu”, primjećuje on.

Softić ističe da je u Beranama, u prihvatilištu za ptice i životinja Maša Nikšića u beranskom naselju Talum do prošle godine boravila i jedna crna roda kojoj je bilo povrijeđeno krilo. Kada se oporavila i ona je odletjela iz ovog grada. 

“Udruženje građana Beranda čiji sam ja predsjednik dobilo je ime inspirisano selom u Vojvodini Baranda iz serije “Vratiće se rode” i u svom logotipu ispod Komova i na stilizovanom talasu Lima ima gnijezdo sa rodom i pilićima. Radimo na tome da se ovaj par roda zaštiti i sačuva i da im se obezbijede uslovi kako bi eventualnim dolaskom još parova bijelih roda ovaj grad postao turistička atrakcija i jedina kolonija bijelih roda u Crnoj Gori”, zaključuje za CdM Softić.

Send this to a friend