Društvo

FOTO: U spomen strijeljanih na Belvederu

Govoreći u ime Udruženja boraca i antifašista Bara, predsjednik, general Špiro Niković kazao je da dolazi vrijeme kada sjećanje na značaj žrtve ove omladine treba da dobije novi oblik.

“Stalno se Barani i Baranke trebaju podsjećati na veličinu strijeljane mladosti.  Svi se moramo založiti da njihovu žrtvu na plemenit način uzdignemo”, istakao je general Niković, prenosi Bar.info. 

Minutom ćutanja odata je pošta i dvojici Barana koji su se decenijama zalagali da na stradanje djevojaka i mladića ne padne veo zaborava – Nikoli Masoničiću i Franu Kiroviću.

Svima koji tokom godina održavaju sjećanje na nevino stradale žrtve, u ime porodica poginulih zahvalio se Čedo Ratković. 

“Ovi momci i djevojke bili su antifašisti i krasilo ih je ono što i Bar oduvijek – suživot. Iako mnogi sumnjaju u tu vrijednost, suživot je ovdje vjekovima prisutan, a opstajaće i ubuduće. Ovakav spomenik ne postoji na teritoriji bivše Jugoslavije, izuzimajući najveća stratišta na kojima su odjednom, jedni pored drugih, strijeljani mladi ljudi raznih vjera. Upravo zato Belveder mora biti mjesto hodočašća antifašista i obilježje suživota”, kazao je Ratković, uz, kako je istakao, “potrebu da ne dozvolimo da se ova žrtva izjednači sa onima koji su bili na drugoj strani”.

On je okupljene podsjetio i na životni put prije nekoliko mjeseci preminulog Nikole Masoničića, dugogodišnjeg predsjednika Udruženja boraca i antifašista, “koji je uvijek bio tu da pomogne u njegovom radu i organizaciji, a ostao je upamćen i kao pametan čovjek koji je ostavio dobro potomstvo, a od jednog čovjeka se ništa više ne može tražiti”. 

Ratković je sa posebnim pijetetom pozdravio i autora spomenika, vajara Mila Vukčevića, koji je obilježje na Belvederu napravio daleke 1956. godine. 

Send this to a friend