Društvo

Godišnje od malignih oboljenja umre oko hiljadu osoba

„I gotovo su na istom nivou po zastupljenosti, kao i u razvijenim dijelovima svijeta, prvenstveno državama Evrope“, kazao je on na otvaranju Kongresa onkološkog udruženja mediteranskih zemalja – AROME u Bečićima, prenosi MINA.

Kostić je naveo da hronične nezarazne bolesti predstavljaju ozbiljan globalni zdravstveni problem. 

„U Crnoj Gori, prema podacima Instituta za javno zdravlje, godišnje od malignih bolesti oboli više od dvije hiljade osoba, umre oko hiljadu i evidentan je porast incidence, ali i mortaliteta od kancera“, saopštio je on.

Kostić je rekao da resorno Ministarstvo preduzima odgovarajuće mjere i realizuje brojne programe, koji su usmjereni prvenstveno na prevenciju faktora rizika i rano otkrivanje malignih bolesti. 

Prema njegovim riječima, u okviru Strategije za prevenciju i kontrolu hroničnih nezaraznih bolesti date su osnovne smjernice za sveobuhvatni i koordinisani odgovor na sve veću zastupljenost nezaraznih bolesti u nacionalnoj zdravstvenoj patologiji. 

„Intenzivno se radi na promociji zdravih stilova života i edukaciji stanovništva, a polazni segment u svemu tome su nacionalni programi i strategije kao krovni elementi razvoja zdravstvenog sistema“, objasnio je Kostić.

On je naveo da je u toku implementacija skrinig programa za rano otkrivanje karcinoma debelog crijeva, a počela je i, kako je dodao Kostić, realizacija skrining programa ranog otkrivanja grlića materice i dojke. 

Kostić je objasnio da se primjenom tih skrininga može smanjiti smrtnost i poboljšati kvalitet života oboljelih od malignih bolesti.

„U cilju uspješnog liječenja oboljelih od kancera, puno je uloženo u osavremenjavanje zdravstvenih ustanova i odjeljenja, kao i u opremu za dijagnostiku i liječenje najtežih bolesnika“, poručio je Kostić.

On je kazao da je najznačajniji projekat izgradnja nove Klinike za onkologiju i radioterapiju, u sklopu Kliničkog centra Crne Gore, koja je opremljena najsavremenijom opremom za dijagnostiku i terapiju. 

„Istovremeno, kontinuirano se radi na kadrovskom jačanju onkologije i uvođenju novih procedura u liječenju i tretmanu oboljelih“, naveo je Kostić.

On je poručio da je siguran da će saradnja i razmjena iskustva onkologa regiona i Mediterana unaprijediti onkologiju na ovim prostorima. 

„Eminentni predavači iz Francuske, Izraela, Srbije, Hrvatske, Makedonije, Turske, Crne Gore i drugih država, kao i teme kojima ćete se baviti, garancija su uspješnosti ovog međunarodnog kongresa“, zaključio je Kostić.

 

Send this to a friend