Društvo

Grupa NVO: Nesaopštavanje pola novorođenčadi skreće pažnju sa selektivnih abortusa

One su pozvale Ministarstvo zdravlja, KCCG i druge relevatne institucije da jednom u pola godine  informišu javnost o broju rođene djece po polu i o odstupanjima  od prirodne statistike, kao i o mjerama koje su preduzete u cilju smanjenja selektivnih abortusa.

Podsjećamo, Lazović je ranije saopštio CdM-u da je donio odluku da KCCG ne objavljuje koliko je rođeno muških i ženskih beba, jer to smatra diskriminacijom.

“Procjena je i običaj u svijetu da se saopšti broj novorođenih beba i ništa drugo. Mislim da su i ženska i muška djeca potpuno ista, da imaju isti status, stoga ne treba da bude distribucije po polu“, obrazložio je svoju odluku Lazović.

Međutim, u nevladinim organizacijama Centar za ženska prava, Prima, Sigurna ženska kuća, Akcija za ljudska prava, Juventas i Anima smatraju da saopštavanje činjenica o polu novorođene djece ne može, samo po sebi, izazvati diskriminaciju.

“Informisanje javnosti je važno i u smislu praćenja već identifikovanog problema selektivnih abortusa u Crnoj Gori i u smislu podizanja svijesti javnosti o posledicama ove pojave. Neuvjerljivo obrazloženje pomenute odluke opravdano budi sumnju u to zbog čega se, u stvari, ove informacije uskraćuju, tim prije što su upravo iz Centra za medicinsku genetiku i imunologiju u Kliničkom centru saopšteni podaci da Crnoj Gori nedostaje tri hiljade žena u reproduktivnom periodu, a razlog je primjena selektivnog abortusa koji je trend zadnjih 15 godina”, ocijenili su u tim NVO.

U tim NVO su podsjetili da, prema izvještaju Populacionog fonda Ujedinjenih nacija, “Polna neravnoteža na rođenju”, objavljenom u avgustu 2012. godine, naša zemlja spada među devet država u svijetu sa najvećim poremećajem u odnosu novorođene muške i ženske djece, uslijed selektivnih abortusa koji su rezultat rodne diskriminacije i preferencije muške u odnosu na žensku djecu. 

“U ovom izvještaju se zemljama u kojima je identifikovan problem prenatalne selekcije pola, između ostalog, preporučuje i  redovna analiza trendova kroz direktne i indirektne statističke dokaze u vidu  istraživanja, registracije rođenja i popisa stanovništva, kao i redovno širenje rezultata putem publikacija, radionica, i medija”, navedeno je u saopštenju.

U tim NVO podsjećaju i da je i UN Komitet za ekonomska, socijalna i kulturna prava izrazio zabrinutost zbog neproporcionalnog odnosa polova novorođene djece, “što može ukazivati na praksu selektivnih abortusa zbog diskriminacije žena” i preporučio Crnoj Gori da sprovede sveobuhvatnu studiju o rasprostranjenosti selektivnih abortusa i preduzme odgovarajuće mjere za suzbijanje ove prakse i društvenih normi koje je podstiču.

Ovaj problem je, dodaju, bio i predmet povećane pažnje Savjeta Evrope koji je od Crne Gore tražio informaciju o prenatalnom odabiru pola.

“Žene se veoma mukotrpno, mada uporno, decenijama bore za ravnopravnost polova, za društvo u kojem su svima date jednake šanse. Napredak u tom smislu, nažalost, čine mali i spori pomaci. Pritom, žene čine oko 51 odsto populacije. Selektivni abortusi će, pored činjenice da predstavljaju kršenje osnovnih ljudskih prava,  smanjiti i broj žena na našem podneblju na manje od 50 odsto, time i natalitet, a imaće i druge ozbiljne socijalne i ekonomske implikacije”, zaključeno je u saopštenju grupe NVO.

Send this to a friend