Društvo

Ime promijenila 222 građanina Crne Gore

Od 1. januara do 4. avgusta ove godine u Ministarstvo unutrašnjih poslova (MUP) došla su čak 222 građanina sa zahtjevom za promjenu ličnog imena. Od toga broja 183 zahtjeva za promjene ličnog imena su se odnosila na punoljetne osobe, dok je lično ime promijenilo i 39 djece.

Prema evidenciji Ministarstva unutrašnjih poslova, u prošloj godini izvršeno je ukupno 529 promjena ličnog imena od čega se 451 odnosi na punoljetnu i 78 na maloljetne osobe pa je, kako su rekli, evidentno da ove godine u odnosu na 2015. nema velikih odstupanja u broju izvršenih promjena ličnog imena.

Najviše zahtjeva, shodno strukturi stanovništva, ističu, podnosi se u kontinentalnom dijelu, premda broj podnešenih zahtjeva za promjenu ličnog imena nije puno veći u kontinentalnom u odnosu na ostale djelove Crne Gore.

Iz MUP-a nisu mogli da odgovore na pitanje ko više podnosi zahtjev za promjenu ličnog imena, muškarci ili žene, jer kako su rekli “Ministarstvo unutrašnjih poslova ne vodi službene evidencije po polu ni po starosti lica, odnosno podnosioca zahtjeva”.

Nemaju ni evidenciju kada je prvi put zatražena promjena imena, u kojem crnogorskom gradu i zašto jer je, kako su objasnili, Ministarstvo unutrašnjih poslova preuzelo vođenje matičnih registara 1. januara 2010. godine, dok su do tada matični registri bili u nadležnosti organa lokalne samouprave.

“Lično ime ili samo prezime ili samo ime može se promijeniti nakon promjene porodičnog ili ličnog statusa (usvojenje, utvrđivanje očinstva ili materinstva, sklapanje, razvod ili poništenje braka) ili po zahtjevu crnogorskog državljanina. Građani mijenjaju lično ime ili samo prezime ili samo ime na lični zahtjev, dakle podnosilac zahtjeva je slobodan u izboru ličnog imena. Zakon u tom dijelu ne propisuje ograničenja podnosiocu zahtjeva za promjenu ličnog imena”, pojasnili su iz MUP-a.

Oni nisu mogli da navedu najčešće razloge promjene ličnog imena jer, kako su rekli, Zakonom o ličnom imenu propisano je da se pravo na slobodan izbor imena ne smije ograničiti, osim ako je potrebno radi zaštite javne bezbjednosti ili prava i sloboda drugih lica, te da je podnosilac zahtjeva slobodan u izboru ličnog imena, i pritom nije u obavezi navoditi razlog podnošenja zahtjeva za njegovu promjenu.

“Zahtjev za promjenu ličnog imena crnogorski državljanin podnosi organizacionoj jediniciFilijali ili Područnoj jedinici za upravne unutrašnje poslove Ministarstva unutrašnjih poslova, uz dokaz o izvršenoj uplati takse od 20 eura. O zahtjevu za promjenu ličnog imena odlučuje rješenjem organ državne uprave nadležan za unutrašnje poslove. Protiv rješenja donesenog u prvom stepenu, podnosilac zahtjeva koji nije zadovoljan rješenjem, može izjaviti žalbu Ministarstvu unutašnjih poslova”, kazali su iz MUP-a.

Osuđenicima zabranjena promjena

Zakon o ličnom imenu ne dozvoljava promjenu ličnog imena ili samo prezimena ili samo imena osobi koja je pravosnažno osuđena za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti, do izvršenja kazne ili dok traju pravne posljedice osude.

“Ministarstvo je dužno da u postupku odlučivanja po zahtjevu za promjenu ličnog imena, po službenoj dužnosti pribavi podatke iz kaznene evidencije i podatke o sudskom postupku, u slučaju da lice protiv koga teče sudski postupak za krivično djelo koje se goni po službenoj dužnosti podnese zahtjev za promjenu ličnog imena”, kazali su iz MUP-a.

 

Send this to a friend