Društvo

Intenzivirana saradnja: Crnogorska delegacija u Gradu nauke

Kako se navodi u saopštenju Ministarstva nauke, Đaka je upoznao kolege sa osnovnim mogućnostima ICGEBa, kao centra uspješnosti za istraživanje i obuku u molekularnoj biologiji, sa fokusom na rješavanje brojnih problema vezanih za zdravlje, ishranu, poljoprivredu i industrijski razvoj.

Vlahović se tom prilikom osvrnula na dosadašnju saradnju i iskazala želju da se ona intenzivira u više pravaca.

Ministarka nauke smatra da bi saradnju trebalo ostvariti i ojačati korišćenjem ICGEB laboratorija za istraživanja naših naučnika, studenata doktorskih i postdoktorskih studija, boljim korišćenjem stipendija za doktorante, kao i pozivima za projekte koje raspisuje taj Centar, te otvaranjem mogućnosti za podršku otvaranju zajedničkih doktorskih studija iz oblasti biotehnologije.

Na sastanku je dogovoreno i učešće eksperata ICGEBa u eksternoj evaluaciji naučnih projekata, kao i prilikom osnivanja Start-up-ova iz oblasti biotehnologije i genetskog inženjeringa. 

“Saradnja festivala nauke “Science & the city” i ovogodišnjih festivala  Dana nauke biće jedan od novih oblika saradnje”, ističe se u saopštenju.

Jovanović i Đurović, tom prilikom, predstavili su istraživanja svojih institucija kao i BIO-ICT Centra izvrsnosti, te iskazali interesovanje za uspješnijom i tješnjom saradnjom na različitim nivoima.  

Oni su, zajedno sa pomoćnikom ministra nauke Darkom Petrušićem, članom Savjeta za naučnoistraživačku djelatnost i rukovodiocem za angažovanje osoblja i mobilnosti u BIO ICT Centru izvrsnosti Enisom Kočanom i izvršnim direktorom Inovaciono preduzetničkog centra Tehnopolis Ratkom Batakovićem, održali niz sastanaka sa predstavnicima AREA parka, kao i kolegama iz regiona povodom pokretanja zajedničkih projekata.

“Jedan od sastanaka odnosio se na pripremu projekta u okviru Jadransko-jonskog transnacionalnog programa ADRION, koji podržava projektne predloge u okviru tri programska prioriteta i to inovativni i pametni region, održivi region i povezani region. ADRION program  jedan je od instrumenata EU Strategije za Jadransko-jonski region (2014-2020), čiji je cilj što bolje i jače povezivanje postojećih politika i inicijativa kako bi se ostvarili zajednički interesi regiona”, dodaje se u saopštenju.

Predstavnici BIO-ICT Centra izvrsnosti u oblasti bio-informatike učestvovali su i u radu radne grupe povodom projekta “FARM and Science”, koji bi za cilj imao približavanje naučnih rezultata iz oblasti agrikulture poljoprivrednicima, studentima, ali i široj publici.

Delegacija Crne Gore imala je priliku da posjeti Elettra Sincrotrone, multidisciplinarnu međunarodnu laboratoriju izvrsnosti, specijalizovanu za generisanje visokog kvaliteta Sinchrotron i slobodnog elektrona svetlosti lasera i primjenu u nauci o materijalima, čija je misija da promoviše kulturni, socijalni i ekonomski rast.

Trst je od šezdesetih godina 20. vijeka grad u kojem se snažno razvijaju fizičke i hemijske nauke i u kojem se u posljednjih nekoliko decenija sprovode važna naučna i tehnološka istraživanja. Na dva kraja njegove periferije stvoreni su pravi naučni centri, praktično posebni gradovi u kojima radi nekoliko hiljada naučnika iz čitavog svijeta što ga svrstava u gradove sa najvećim brojem naučnika po glavi stanovnika. Po tome je Trst poznat i kao “Grad nauke”. Naučni centri, instituti i laboratorije u Trstu pod okriljem su Ujedinjenih nacija.

Send this to a friend