Društvo

Jedini u regionu: Recept ne važi više u privatnim apotekama

“Privatne apoteke u Crnoj Gori su prinuđene da obavijeste javnost da Fond za zdravstveno osiguranje raskida ugovor o snabdijevanju osiguranika ljekovima. To znači da će crnogorski građani biti jedini u regionu koji neće moći da preuzimaju ljekove na recept u privatnim apotekama“, kazala je predstavnica Udruženja privatnih apoteka Julija Pešić.

Ona je, na konferenciji za novinare, ocijenila da ta odluka Fonda, koja stupa na snagu danas, negativno utiče na kvalitet zdravstvene zaštite i direktno je, kako smatra, usmjerena na pacijente, njihove potrebe i prava.

“U sklopu aktivnosti unaprijeđenja i reformi sistema zdravstvene zaštite, Vlada Crne Gore je zadužila Fond za zdravstveno osiguranje da potpiše ugovor o snabdijevanju osiguranika ljekovima sa privatnim apotekama”, podsjetila je Pešić.

Fond je, kako je dodala, 26. februara ove godine zaključio ugovore sa 107 privatnih apoteka koje ispunjavaju sve kriterijume utvrđene Pozivom i zakonom.

“Privatne apoteke su uložile ogromna sredstva u svoju mrežu – investicije u opremu, softvere, zapošljavanje obučenog kadra, zalihe ljekova, kako bi ispunile obaveze iz ugovora sa Fondom i zadovoljile zahtjeve osiguranika“, istakla je Pešić.

Prema njenim riječima, privatne apoteke su u svakom trenutku bile dobar i konstruktivan partner, sa ciljem da se zajedničkim naporima nastavi reforma sistema zdravstvene zaštite.

“Postignuti su brojni pozitivni efekti. Obezbijeđena je mnogo bolja dostupnost ljekova sa liste svim osiguranicima u Crnoj Gori. Tri i po puta veća mreža apoteka omogućila je i veći kvalitet pružene zdravstvene usluge, veću ekonomičnost i komfor prilikom realizacije recepata“, navela je Pešić.

Izbjegnute su, kako je kazala, nestašice ljekova i maltretiranje pacijenata, koji su često bili prinuđeni da u apoteku dolaze više puta i čekaju u redovima.

“Fond za zdravstveno osiguranje je u više navrata projekat ocijenio uspješnim. Odluka o raskidu ugovora, koju je Fond za zdravstveno osiguranje samo nekoliko mjeseci kasnije donio na osnovu sugestije Ministarstva zdravlja, suprotna je zaključku Vlade i odstupa od strateškog opredjeljenja za reforme u zdravstvu“, rekla je Pešić.

Odlukom se, kako je ukazala, krše odredbe Ustava Crne Gore, Zakona o zabrani diskriminacije, Zakona o zdravstvenoj zaštiti, Zakona o zaštiti konkurencije, kao i Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju između Crne Gore i zemalja članica Evropske unije.

“Želimo da podsjetimo na činjenice koje govore u prilog isplativosti uključivanja privatnih apoteka u zdravstveni sistem i snabdijevanje osiguranika ljekovima. Fond za zdravstveno oosiguranje plaća istu cijenu ljekova i usluge realizacije recepta privatnim apotekama i Montefarmu, ali za Montefarm izdvaja i preko četiri miliona eura godišnje za plate i troškove, pa je lako zaključiti da osiguranike Crne Gore lijek košta skuplje u državnoj apoteci nego u privatnoj“, istakla je Pešić.

Ona je poručila da će Udruženje privatnih apoteka nastaviti da se svim pravnim sredstvima bori za svoja i prava svih osiguranika u Crnoj Gori.

“Vjerujemo da će Vlada naći načina da se izbori sa poteškoćama u implementaciji reformi u zdravstvenom sistemu i da ćemo u narednom periodu uhvatiti korak sa zemljama u okruženju, koje su već realizovale mnoge od ovih reformi“, rekla je Pešić.

Na pitanje novinara šta konkretno planiraju da urade povodom raskida ugovora sa Fondom, Pešić je kazala da se iz Uduženja još nisu sastali povodom tog pitanja, s obzirom da je Upravni odbor Fonda, kako je pojasnila, danas trebao da odluči o odlaganju odluke o prekidu ugovora sa privatnim apotekama.

“Svakako da ćemo koristiti sva pravna sredstva – da li je to dopis Evropskoj komisiji, da li će to da budu neki drugi mehanizmi, još se nismo dogovorili“, navela je ona.

Send this to a friend