Društvo

Komitet UN ocijenio: Ne vodi se evidencija o maloljetničkim trudnoćama, visok broj abortusa

Kako se navodi u izvještaju, primijetan je veliki broj trudnoća i abortusa kod adolescentkinja a Crna Gora ništa nije uradila po tom pitanju još od 2010. godine.

U Izvještaju koji su na današnjem okruglom stolu predstavili Centar za prava djeteta i nevladina organizacija Djeca prije svega, navodi se da postoji problem evidencije o prekidima maloljetničkih trudnoća, jer su dostupni  samo podaci iz javnog zdravstva, 

“Najveći broj trudnica koje su u riziku od ostavljanja djeteta ne posjećuje razvojna savjetovališta a ne postoji organizovana edukacija trudnica iz najosjetljivijih populacionih grupa kroz program kućnih posjeta. Najveći broj trudnica koje su u riziku od ostavljanja djeteta ne posjećuje razvojna savjetovališta a ne postoji organizovana edukacija trudnica iz najosjetljivijih populacionih grupa kroz program kućnih posjeta. Učestalije su pojave korišćenja droga, duvana i alkohola među djecom, primijetan je nedostatak obuke za zdravstvene radnike o promovisanju zdravlja i uključivanja NVO u tu promociju, a opšte znanje o HIV/AIDS-u, pogotovo među romskim djevojčicama, je na veoma niskom nivou”, piše u izvještaju. 

Komitet UN takođe je ocijenio da u Crnoj Gori ne postoje pravila po kojima se obavlja savjetodavni rad sa porodiljama po bilo kom osnovu, ni kada se rodi dijete sa zdravstvenim problemima, niti kada majka izrazi želju da ostavi dijete. 

“Istraživanja o rasprostranjenosti upotrebe duvana i drugih bolesti zavisnosti se ne realizuju blagovremeno, a osim toga, komitet je zabrinut zbog ograničenog i neravnopravnog pristupa odgovarajućim zdravstvenim uslugama van glavnog grada, te da to posebno pogađa Rome, djecu izbjeglice i djecu sa posebnim potrebama”, kazali su iz Komiteta. 

Izvještaj je dio projekta pod nazivom „Praćenje i implementacija preporuka UN Komiteta za prava djeteta”, koji finansijski podržava Delegacija Evropske unije u Crnoj Gori, a pored prezentacije, na okruglom stolu je prezentovan i Priručnik za obuku kolizijskih staratelja i privremenih zastupnika djece. Pomenuti projekat, kako je rečeno na okruglom stolu, ima za cilj unaprijeđenje i jačanje prava djece u Crnoj Gori, kroz jačanje uloge civilnog društva i njegove uključenosti i pluralizma u promociji, primjeni i zaštiti prava djeteta, u skladu sa usvojenim međunarodnim dokumentima i standardima. 

Prvi Izvještaj o implementaciji preporuka UN Komiteta za prava djeteta je prezentovan u januaru prošle godine godine, a oba Izvještaja je pripremila pomenuta nevladina organizacija. 

 

Send this to a friend