Društvo

Kotorski Institut prvi put istražuje brojnost i vrste delfina u Albaniji

Ova istraživačka misija u teritorijalnim vodama Albanije, na najužnijem dijelu Jadranskog mora, gotovo do Otrantskih vrata organizuje se u okviru Net Set programa i trajaće mjesec dana.

Kako je kazao za Skala radio Mirko Đurović, direktor kortorskog Instituta za biologiju mora, za istraživanje morskih sisara koristiće se oprema Instituta za biologiju mora u koju spada i motorni čamac-gumenjak, a stručnu ekipu čine Mirko Đurović, Zdravko Ikica, Aleksandar Joksimović Vladan Vuković.

Oni će zajedno sa ekspedicijom Instituta iz Malog Lošinja, koju predvodi Draško Holcer, raditi istraživanja kojima kotorski Institut dobija na značaju jer izlazi iz nacionalnih okvira i prelazi na regionalne aktivnosti.

Riječ je o istraživanju brojnosti i vrstama delfina na području Albanije i upoređivanju tamošnjih jedinki sa jedinkama koje su već identifikovane u sjevernom dijelu, a cilj kompletnog istraživanja je zaštita morskih sisara, kao i da se vide migracije delfina, koliko ih ima i da li su brojniji u južnom ili sjevernom Jadranu.

Đurović je napomenuo da su ove vrste ugrožene najviše antropogenim aktivnostima u Jadranskom moru zadnjih 50 godina.

“Budući da će se istraživanja obavljati do Otrantskih vrata, naučna ekipa očekuje da će uočiti i određene vrste kitova i da će odrediti u kojem broju ulaze u Jadransko more. Jedan od ciljeva je da kotorski Institut bude naučna ustanova koja će imati primat u istraživanju Južnog Jadrana”, dodao je on. 

 

Send this to a friend