Društvo

Ministarstvo ostaje otvoreno za dijalog sa vjerskim zajednicama

Ministar je konstatovao da je obnavljanje državne nezavisnosti Crne Gore 2006. godine ukazalo na neophodnost uređivanja prava i obaveza vjerskih zajednica po međunarodnim standardima, odnosno uređivanje odnosa između države i vjerskih zajednica.

Ministar je informisao međunarodne zvaničnike da se na tekstu Nacrta zakona o slobodi vjeroispovjesti aktivnije radi unazad nekoliko godina.

“Izradi teksta prethodilo potpisivanje Ugovora sa Islamskom i Jevrejskom zajednicom, kao i Svetom stolicom, tokom 2012. godine. U ovom periodu Vlada Crne Gore je aktivno vodila razgovore sa predstavnicima svih vjerskih zajednica, koji su zbog procesa izrade samog teksta Nacrta zakona intenzivirani u 2015.godini”, saopšteno je iz Ministarstva.

U procesu izrade teksta Nacrta, predstavnici vjerskih zajednica, kroz neposredni dijalog, bili su upoznati sa svim pitanjima koja tretiraju zakonske odredbe. Ministarstvo je od njih zahtjevalo da dostave i svoje pisane sugestije u vezi sa tim pitanjima.

Ministar je saopštio da su razgovori vođeni i sa predstavnicima pravoslavnih crkava u Crnoj Gori, ali zbog različitih stavova još uvijek nije postignut dogovor, te su pregovori i dalje u toku.

Ministar je konstatovao da su tekstovi ovih Ugovora značajno doprinijeli formiranju teksta Nacrta zakona o slobodi vjeroispovjesti, kao i smjernice koje je uputila Venecijanska komisija u skladu sa međunarodnim standardima.

“Članovi Radne grupe koja je pripremila tekst Nacrta ovog zakona, Spaić i Papović, saopštili su da su standardi međunarodnih dokumenata integrisani u tekst Nacrta zakona, što Venecijanska komisija i ODIHR prepoznaju kao najbolju praksu. Tekst Nacrta je poslat ovim tijelima na mišljenje. Istaknuto je da je pitanje slobode vjeroispovjesti tretirano u najširem kontekstu, emanentno jednom građanskom društvu i neodvojio od slobode mišljenja i savjesti. Koncept novog Zakona sasvim je različit u odnosu na važeći zakon iz 1977. godine, jer štiti i unutrašnji i spoljašnji aspekt slobode vjeroispovjesti”, ističu u Ministarstvu.

U nastavku sastanka razgovarano je generalno o tekstu Nacrta zakona  i rješenjima koja predlaže. 

“I nakon analize dostavljenih sugestija, primjedbi i komentara na tekst Nacrta i dostavljenog mišljenja, kao i sugestija sa ovog sastanka, Ministarstvo će ostati otvoreno za dijalog sa vjerskim zajednicama, sa čime se i Lange saglasio”, kazali su u ovom vladinom resoru.

Send this to a friend