Društvo

Mještani Kličeva i Straševine traže zatvaranje deponije Mislov do

Jedan od mještana Vujadin Nikčević kazao je da će već sjutra nadležnima u lokalnoj upravi biti predat zahtjev za u najkraćem roku zatvaranje neuređenog gradskog smetlišta na tom području, prenosi agencija MINA.

“Neophodno je odmah početi sanaciju tog prostora i pronaći adekvatno rješenje za upravljanje otpadom u skladu sa važećim Zakonom”, rekao je Nikčević.

On je kazao da mještani smatraju da deponija nije urađena u skladu sa projektnom dokumentacijom i da nijesu ispoštovani zakonski propisi za odlaganje otpada.

”Osnovno je pitanje da li danas postoji pravni akt na osnovu koga može da se vrši odlaganje otpada na ovom prostoru”, rekao je Nikčević. 

On je ocijenio da i civilni sektor smatra da nema uslova da se na tom mjestu nalazi deponija, koja prijeti ekološkom zagađenju cijelog grada.

Jedan od najstarijih mještana Peko Nikčević, čija je kuća od gradske deponije udaljena svega oko 100 metara, kazao je da je na tom prostoru više neizdrživo živjeti.

”Ljeti se od bubašvaba u kući ne može izdržati, kao ni od smrada ne samo sa deponije, već i od parkiranih kamiona Komunalnog preduzeća sa dovezenim kontejnerima i otpadom na prilaznom putu”, kazao je Nikčević i pozvao nadležne da zatvaraju deponiju ili da isele njegovu porodicu.

On je podsjetio da je tadašnja lokalna uprava 2004. godine kazala da je ova lokacija samo privremena deponija.

”U postojećoj vrtači tada je iskopano još oko 30 metara dubine, a izvađenu zemlju, kako su kazali, trebalo je da odvoze pod Trebjesu da bi bila lagerovana i kasnije iskorištena za pokrivanje otpada”, rekao je Nikčević.

On je ocijenio da je prvobitno uzeta površina od oko tri hiljade kvadrata, dok je sada ”zauzet prostor od 15 hiljada, a otpad je dostigao visinu do 150 metara do skoro vrha Budoša”. 

Nikčević je ocijenio da je došlo vrijeme da se zbog ”smeća naraslog kao planina mora mijenjati ime Budošu i geografski izgled tog područja”.

Nezadovoljstvo mještana izazivaju česti požari na deponiji u Mislovom dolu, gdje su prije desetak dana vatrogasci i radnici Komunalnog preduzeća skoro cijelu noć gasili vatru, a i sjutradan nastavili preventivno polivanje.

Vatrogasci su tada na deponiju, kako su kazali, izlili 23 cistijerne vode, što je ogromna količina, da bi se izborili sa požarom.

Ekološki pokret Ozon, reagujući povodom požara, upozorio je da je potrebno hitno zatvaranje i sanacija lokacije Mislov do, koja je kao neuređeno gradsko smetlište odavno prijetnja za javno zdravlje, ali i bezbjednost građana.

Mislov do je privremena deponija formirana prije više od deset godina, koja je i dalje jedino odlagalište gradskog otpada na koje se dio smeća dovozi i iz susjedne opštine Plužina. 

Send this to a friend