Društvo

Mladi LP i Juventas: Nedostaju servisi podrške i pomoći zavisnicima

Danas je u Kotoru u okviru kampanje “Pruži podršku, a ne kažnjavaJ” održan sastanak aktivista NVO Juventas i Mladih Liberalne partije iz ovog grada.

Kampanja “Podrži, a ne kažnjavaj”, prioritizuje zdravstvenu i socijalnu zaštitu korisnika psihoaktivnih supstanci, njihovih porodica i zajednica u kojima žive, nasuprot ustaljenog modela pravnog kažnjavanja ove kategorije stanovništva. 

Mladih LP su ukazali na postojanje velikog problema zloupotrebe droga među mladima u Kotoru, gradu „u kojem je važnije da okolina ne sazna da neko ima takav problem, nego liječenje, zdravlje i na kraju život te mlade osobe“. 

Kotor je grad čiji je Dom zdravlja posljednjih mjeseci imao problema u snabdijevanju medikamenata za liječenje bolesti zavisnosti, konkretno kod opijatskih zavisnika. 

“Usluge koje se nude opijatskim zavisnicima su veoma organičene. Korisnicima droga je na raspolaganju samo jedna vrsta supstitucione terapije, iako je uvođenje buprenofina planirano crnogorskim strateškim dokumentima od 2010. godine U proteklih pola godine dolazilo je do zastoja u snadbijevanju metadona. Besplatne špriceve i igle moguće je na adekvatan način dobiti jedino u specijalizovanim nevladinim organizacijama Juventas i CAZAS“, saopšteli su aktivisti Mladih Liberala i Juventasa.

Psihološku, socijalnu i vršnjačku pomoć aktivni korisnici droga dobijaju prije svega u ovim nevladinim organizacijama, koje imaju svoje programe samo u Podgorici i Baru. Mladi Liberali i aktivisti Juventasa napominju da je održivost servisa koje pružaju nevladine organizacije upitna.

“Crna Gora nema odgovarajući program za prevenciju predoziranja, tretmanska ponuda takođe nije dovoljno široka, a nedostatak podrške je posebno vidljiv kod maloljetnih korisnika“, naglašeno je u saopštenju.

Umjesto politike kažnjavanja korisnika droga, dodaju, treba jačati politike smanjenja ponude, potražnje i tretmana, ali i smanjenja štete kod aktivnih korisnika.

Uz učešće brojnih institucija države u Crnoj Gori se od 2006. godine sprovodi projekat “Podrška implementaciji Nacionalne AIDS strategije”, a uz finansijsku podršku Globalnog fonda za tuberkulozu, AIDS i malariju, te nacionalne kancelarije UNDP-ja. U okviru pomenutog projekta funkcionišu centri za liječenje opijatskih zavisnika pri domovima zdravlja, ali i preventivni servisi za kategorije stanovništva koje su u povećanom riziku u odnosu na infekciju HIVom i one koje već žive sa ovom infekcijom. 

“Međutim, finansiranje pomenutog projekta od strane međunarodnih donatora, završava 30. juna 2015. godine, a kao posljedica toga što je u međuvremenu Crna Gora postala zemlja sa kategorijom viših srednjih primanja i kao takva ne ispunjava potrebne uslove za nastavak finansiranja projekta, odnosno smatra se da sama ima dovoljno kapaciteta da pokrije troškove i obezbijedi održivost servisa“, naglašeno je u saopštenju.

Mladi LP-a i aktivisti Juventasa smatraju da servisi namijenjeni aktivnim korisnicima droga u Crnoj Gori,  koji se primarno bave prevencijom prenosa HIVa i Hepatitisa C, te upućivanjem korisnika droga u institucije sistema zdravstvene i socijalne zaštite, nijesu prepoznati kao prioritetni u Crnoj Gori, te da je njihovo funkcionisanje direktno ugroženo u potpunom nedostatku podrške države.

Juventas je tokom 2014. godine pružio podršku za preko 1.000 osoba koje koriste droge i/ ili su u tom periodu boravile u zatvoru. Pored preventivnih aktivnosti, klijentima je pružena i psiho-socijalna podrška i medicinsko savjetovanje. 

“U istom periodu smo 1/3 njih uputili na servise zdravstvene i socijalne zaštite u zajednici, što je u skladu sa prioritetom postojanja naših servisa: povezati osobe iz populacija onih u najvećem riziku sa zdravstvenim i sistemom socijalne zaštite“, zaključeno je u saopštenju.

Send this to a friend