Društvo

Neograničene mogućnosti uzgoja riba u kavezima na dnu mora

U tom cilju, a u uslovima limitiranosti zaliva koji može da izdrži (prirodno prečisti vodu) samo dva postojeća uzgajališta riba, kao i povodom mogućnosti neograničene proizvodnje na otvorenom moru, naglašen je značaj saradnje na ekomonitoringu Boke Kotorske koja ovih dana ulazi u novu fazu, prenosi Radio Kotor.

Dr Aleksandar Joksimović sa kotorskog Instituta je kazao da su u okviru projekta BIO-ICT nabavljene još dvije stanice.

“One će biti instalisane u Institutu i na području Ljute kako bi se konstantno kontrolisao nivo zagađenosti morske vode. Stanice su nabavljenje sredstvima Svjetske banke u okviru HERIC prvog pilot projekta Centra uspješnosti u bioinformatici (BIO-ICT)”, kazao je Joksimović.

On je precizirao da je za pokrivanje cijelog zaliva ovim sistemom monitoringa potrebno minimum 10 do 12 stanica. Dopremu u Kotor je iz Sankt Peterburga pratio njihov konstruktor prof. dr Sergej Holodkevič.

Prof. dr Vitalij Keondžan je kazao da stanice omogućavaju kontrolu svih parametara mora u zalivu.

“Grupa Alijansa je stigla u Crnu Goru 2007. godine i od tada se bavi zaštitom ekologije Bokokotorskog zaliva u što je za osam godina uložila više od milion eura. Grupa je između ostalog napravila matematičko modeliranje ocjene asimilacije sposobnosti zaliva. Procijenjen je maksimalni obim susptanci koje zagađuju more, a koje ekosistem zaliva ne može da preradi. Rezultati su bili zabrinjavajući. Sadašnji nivo supstanci koje sadrže azot, a koje idu u more je 0,8-1,5 tona dnevno, a zaliv može da preradi oko 2,8 tona. Time je matematički dokazano da je situacija bliska kritičnoj”,rekao je Keondžan.

Predstavnik Grupe Alijansa Vladimir Zotov je kazao da tehnologija kaveza podrazmijeva njihovo spuštanje na samo dno mora.

“Jedno od preimućstava kaveza je i činjenica da i ribe imaju morsku bolest pa kada su talasi visoki i njima je takođe loše. Spavaju i loše se osjećaju. Zato su smišljeni kavezi da se riba ne uzgaja na površini već na dnu. Rade na principu podmornice. Može da se postavi i video kamera i na osnovu nje se vidi da li je riba dovoljno porasla”, naveo je Zotov.

Na konferenciji je saopšteno da će mjerne stanice biti instalirane u reonu Kotora, pored IBM, i u Ljutoj, na farmi za proizvodnju ribe i mušulja COGI, koji je inače i industrijski partnetr u projektu BIO-ICT.

Jedan od glavnih ciljeva projektata BIO-ICT je povezivanje nauke i privrede, tako da partnerstvo COGIMAR-a ima izuzetan značaj. To daje mogućnost njihovog daljeg komercijalnog korišćenja od strane potencijalnih zainteresovanih strana u Crnj Gori i regionu.

“Korist će biti dvostruka: proizvođač će potvrditi ekološku čistoću svoje produkcije, a kontrola nivoa zagađenja zaliva će biti pojačana. Dvije nove nabavljene stanice će biti uvezane sa već postojećom koju je Alliance ranije donilarala Agenciji za zaštitu životne sredine i IBM-u za potrebe eksperimentalnog monitoringa stanja mora ispred ove naučne institucije. Razmatra se mogućnost dalje nadogradnje postojeće opreme i mjernih stanica kroz projekat BIO-ICT koji bi sa idejnim tvorcima ove metode, razradio sistem elektronskog povezivanja i upravljanja svim stanicama. Za sada će stanice biti povezane međusobno optičkim kablom. To će omogućiti da se sa njih dobija informacija i usmjerava ka budućoj jedinstvenoj bazi podataka u centru BIO-ICT”, saopšteno je na konferenciji za medije u Institutu za biologiju mora.

Send this to a friend