Društvo

Nikol: Program stručnog osposobljavanja značajan i za Albaniju

Ministar prosvjete Predrag Bošković i ministarka Nikol su se, tokom susreta na Četvrtom sastanku Platforme Zapadnog Balkana u Albaniji, saglasili da treba jačati saradnju u oblasti visokog obrazovanja i istakli zadovoljstvo saradnjom pomorskih fakulteta dviju zemalja.  

Bošković je upoznao koleginicu sa obrazovnim programom stručnog osposobljavanja, načinima rada, izvođenju prakse, primjerima dobre saradnje privrednih subjekata, posebno iz oblasti turizma, ugostiteljstva i  građevine i obrazovnih institucija sa ciljem stvaranja kadra sa konkurentnim znanjima, vještinama i kompetencijama, osposobljenim za uključivanje na tržište rada. 

Tokom susreta sa predstavnicima Direktorata za obrazovanje i kulturu  Evropske komisije ministara, Bošković je govorio o koracima koji će se realizovati u cilju unapređenja primjene principa Bolonjske deklaracije, rješavanja problema u vezi sa priznavanjem inostranih obrazovnih isprava uz poštovanje Lisabonske konvencije i reformi u oblasti upisne politike kojom se želi napraviti sklad sa tržištem rada.

“Bošković je takođe govorio o cjeloživotnom učenju, edukaciji nastavnog kadra i kampanji koja se realizuje u cilju što većeg obuhvata djece  predškolskim vaspitanjem”, saopšteno je iz Ministarstva prosvjete. 

Generalni direktor Direktorata za obrazovanje i kulturu u Evropskoj komisiji Havier Prats Mone pohvalio je dosadašnje rezultate koje je Crna Gora postigla u obrazovnom sistemu, posebno isitičući razvoj Nacionalnog okvira kvalifikacija u kojem je crnogorski obrazovni sistem postigao najbolje rezultate u regionu.

Tokom susreta sa ministrom prosvjete, nauke i tehnologije Kosova Bajrami Arsimom, Bošković je govorio o obrazovanju manjinskih naroda, pomoći po pitanju nastavnih sredstava na albanskom jeziku i saradnji u oblasti visokog obrazovanja. 

“Bošković je ocijenio posebno značajnim određivanje kvota za crnogorske studente na fakultetima, što može olakšati obrazovanje kadra koji će izvoditi nastavu u vaspitno-obrazovnim ustanovama u Crnoj Gori u kojima se obrazovni programi realizuju  na albanskom jeziku”, navedeno je u saopštenju.

Sa ministrom prosvjete, nauke i tehnološkog razvoja Srbije Srđanom Verbićem, Bošković je razgovarao o priznavanju inostranih obrazovnih isprava, kao i aktivnostima koje treba realizovati u cilju rješavanja problema sa kojim se susrijeću zemlje regiona, reformi visokog obrazovanja, državnim i privatnim univerzitetima i modelima njihovog finansiranja. 

Ministri su se saglasili da treba jačati saradnju u uspostavljanju zajedničkih studijskih programa i mobilnosti studenata. 

Oni su zaključili da će sastanak, koji će biti održan krajem jula u Podgorici, biti dobra prilika za uspostavljanje međuregionalne saradnje četiri države, posebno po pitanju priznavanja inostranih obrazovnih isprava.

Send this to a friend