Društvo

Ombudsman: Starije osobe veoma ugrožene u društvu

Prema podacima Zavoda za statistiku Crne Gore, na početku godine u Crnoj Gori bilo je 87 514 stanovnika starijih od 65. 

“Imajući u vidu činjenicu da Crna Gora spada u evropske zemlje sa visokim indeksom starenja, da se broj građana iznad 60 godina, u odnosu na ukupan broj stanovništva, kontinuirano povećava kao i da se stari po mnogim osnovama nalaze na marginama društva, smatramo da je neophodna efikasna i djelotvorna reakcija nadležnih službi, kako bi se obezbijedila sistemska briga za najstarije građane”, kažu oni.

Na osnovu analize pritužbi, sopstvenih zapažanja i ostalih dostupnih informacija, Zaštitnik ukazuje da su brojni problemi starih u Crnoj Gori. 

“Posebno ukazujemo na nedovoljan razvoj usluga na lokalnom nivou i njihovu neusaglašenost sa potrebama korisnika. U tom smislu, neophodno je intenzivirati razvoj usluga kao što su: pomoć u kući, savjetodavno-terapijske usluge, dnevni boravci, prihvatilišta za beskućnike, neodložne intervencije i drugo”, objašnjavaju oni.

Od posebne važnosti, smatraju oni, je da se usluge pružaju od strane stručnih-licenciranih lica. 

“Dostupnost usluga vrlo je ograničena, naročito na seoskom području, a  često ne postoji blagovremenost i kontinuitet u njihovom pružanju. Zato je potrebno  obezbijediti saradnju i partnerski odnos organa vlasti, privatnog sektora i organizacija civilnog društva, uz puno učešće lokalnih zajednica”, upozorava Zaštitnik.

Podsjećaju da građani starije životne dobi koji žive u siromaštvu i bez redovnih prihoda, u mnogim slučajevima nemaju ni adekvatnu podršku svoje porodice. 

“Svjedoci smo i sve izraženijeg nasilja nad starim osobama, a posebno zabrinjavaju slučajevi porodičnog nasilja, zanemarivanje, ekonomsko iskorišćavanje kao i zloupotrebe prava na raspolaganje sopstvenom imovinom i novcem”, kažu oni.

Zaštitnik podsjeća da je informisanost  jedan od ključnih preduslova za ostvarivanje mnogih prava i apeluje da se zbog sve zastupljenije komunikacije i obavještenja putem Interneta, ne smiju zanemariti i tradicionalni načini komunikacije, dostupni starima, kako oni ne bi bili isključeni.

Za smanjenje navedenih negativnih pojava, ocjenjuju oni,  od posebne važnosti je i razvijanje saradnje unutar i među generacijom, koja nerijetko nedostaje.

“Zaštitnik svim građanima starije životne dobi čestita njihov Međunarodni dan i poziva na zajedničku akciju sve subjekte društva kako bi se poklonila veća pažnja problemima starih i ubrzalo sprovođenje mjera u unapređenja zaštite prava ove kategorije stanovnika. Takođe, pozivamo sve one koji smatraju da su diskriminisani na osnovu životne dobi da se obrate Ombudsmanu”, navode oni.

U cilju obilježavanja ovog datuma, zamjenici Zaštitnika, Snežana Mijušković i Siniša Bjeković sa savjetnicima su danas posjetili JU Dom starih u Risnu

Send this to a friend