Društvo

OZON: U planu za upravljanje otpadom fale konkretniji podaci i analize

Kazali su kako je u izradi takvog dokumenta bilo neophodno uključiti sve relevantne institucije koje se bave geografijom, hidrologijom i geologijom, kako bi doprinijeli kvalitetu nacrta dokumenata.

„To što se tokom javnih rasprava gotovo nije čulo mišljenje krovnih naučnih ustanova i najrelevantnijih nadležnih institucija koje se bave zaštitom životne sredine, dokaz je da je napravljen propust u samom pristupu pripreme dokumenata“, kazali su iz ekološkog pokreta OZON.

Nacrt državnog plana, kako navode, treba da da preporuke i smjernice kako u sljedeće dvije godine prikupiti što više pouzdanih podataka o generisanim količinama, morforloškom sastavu, aktuelnim projektima i rezultatima onih sprovedenih, usklađivanju javnih politika i zakona, unapređenju međusektorske komunikacije i saradnje, upoznavanju sa novim tehnologijama i jačanju kadrovskih kapaciteta u ovoj oblasti. 

Takođe, navode da su i podaci o stanovništvu diskutabilni u kontekstu količine generisanog otpada po glavi stanovnika. 

„Razlika je u onima koji imaju lične karte i onima koji stvarno žive u opštinama u kojima imaju mjesto boravka različito, naročito na sjeveru Crne Gore ali i u Podgorici“, kazali su oni i dodali da je od značaja da se  uzme u obzir i ljetnja turistička sezona.

„Ono što su po nama ključni nedostaci dokumenta jeste konkretan plan sanacije i dinamika zatvaranja nelegalnih gradskih deponija, kao i ostalih neuređenih smetlišta, jasna analiza dosadašnjeg poslovanja dvije regionalne sanitarne deponije u Podgorici i Baru i konačno prijedlog opcije 3 koja podrazumijeva centralno postrojenje za termičku obradu otpada u Nikšiču, koja je potpuno neosnovana i neutemeljena i koju je po nama potrebno izbaciti“, pojasnili su oni.

U OZON-u smatraju da državni plan treba da ukaže na prouzrokovane negativne efekte i realne opasnosti po sistem zbog primjene važećeg Zakona o upravljanju otpadom, kako bi se novim Zakonom nastala šteta i potencijalne prijetnje ublažile i preduprijedile.

Takođe, navode kako je potrebno u Nacrt državnog plana uvrstiti izradu vodiča koji bi potencijalnim investitorima bio mapa puta kako najefikasnije doći do svih potrebnih podataka, dozvola za investiranje u oblast upravljanja otpadom . 

„Od velikog značaja je uvesti problematiku upravljanja otpadom u obrazovni sistem, kako bi se od malena stvarale navike za selektivno odlaganje ali i podsticao preduzetnički duh kod najmlađih“, zaključuje se u saopštenju ekološkog pokreta OZON.

 

Send this to a friend