Društvo

Pozitivna iskustva Sečoveljske solane primijeniti na Ulcinjsku

Kako su istakli iz NPCG, oni su u srijedu, 25. maja, u koordinaciji sa resornim Ministarstvom održivog razvoja i turizma, organizovali okrugli sto u cilju unaprjeđenja aktivnosti na zaštiti biodiverziteta Ulcinjske solane, kao i sagledavanja najboljih praksi u upravljanju slovenačkom solanom.

Državna sekretarka iz Ministarstva održivog razvoja i turizma, Daliborka Pejović, je tom prililikom ukazala na posvećenost Vlade Crne Gore kada je u pitanju zaštita Solane i navela da je, pored formalne zaštite, neophodno obezbijediti dugoročno i održivo upravljanje tim vještačkim ekosistemom. 

“Cilj Vlade Crne Gore je da dodatno unaprijedi cijeli postupak proglašenja Solane zaštićenim područjem koji nadilazi nadležnosti kako lokalne uprave, tako i samog Ministarstva, što će vrlo skoro biti riješeno”, kazala je Pejović, naglasivši da je Ministarstvo vođeno intencijom da se u procesu zaštite tog područja, izbjegnu svi eventualni pogrešni koraci. 

Direktorica NPCG Azra Vuković je podsjetila da su Nacionalni parkovi i Solana “Bajo Sekulić” u stečaju, 24. avgusta 2015. godine, zaključili Ugovor o jednogodišnjem zakupu cjelokupne imovine Solane.

“Nakon potpisivanja Ugovora, NPCG je preduzelo sve potrebne mjere i radnje u cilju unapređenja zaštite biodiverziteta Ulcinjske solane kao što su aktivnosti na zaštiti prirode, fizičkoj zaštiti prostora i spriječavanja nelegalnih aktivnosti, te konstituisanje Savjetodavnog tijela, priprema Programa zaštite i organizovanje Okruglog stola u vezi sa valoroizacijom prirodnih resursa tog budućeg zaštićenog prostora”, navela je Vuković.  

Ornitolog i direktor Sečoveljskih solana, Andrej Sovinc, kazao je da je slovenačka solana profitabilna, ističući da je to proces koji traje već petnaest godina i koji podrazumijeva konstantna ulaganja u infrastrukturu kako vodnog režima, tako i turističku, ulaganja u zaštitu prirodnih i kulturnih vrijednosti i kvalitetan marketing i promociju.

“Uz lokalni uspjeh prije desetak godina, Sečoveljska solana postala je danas prepoznatljiv brend Slovenije, a njeni proizvodi se distribuiraju i plasiraju u više od 20 zemalja širom svijeta”, istakao je Sovinc.

Upoređujući biodiverzitet Sečoveljske i Ulcinjske solane, on je naglasio da prirodne vrijednosti i brojnost ptica Ulcinjske solane u velikoj mjeri prevazilaze bogatstvo slovenačke solane, kao i da Ulcinjska solana ima mnogo povoljnije prirodne uslove, kao što su vjetar i veći broj sunčanih dana, kada je u pitanju proizvodnja soli.

On je istakao da model uspješnog funkcionisanja jedne solane podrazumijeva i zaštitu biodiverziteta i proizvodnju soli. 

“Solane su proizvod zajedničkog rada i djelovanja čovjeka i prirode, a da bi bilo koja solana mogla da funkcioniše na najbolji mogući način, potrebne su značajne investicije, ulaganja, kao i ekspertska podrška u svim njenim aspektima”, zaključio je Sovinc. 

Iz NPCG su istakli da je cilj organizovanja okruglog stola bilo sagledavanje najboljih praksi funkcionisanja slovenačke Solane i mogućnosti njihove primjene u našim uslovima, sagledavanje mogućnosti izrade svojevrsnog biznis plana za Ulcinjsku solanu u saradnji sa ekspertima iz Slovenije i drugih zemalja, potom predstavljanje novog planskog dokumenta članovima Savjetodavnog tijela za Solanu, ostalim institucijama i organizacijama koje se bave različitim aspektima Solane, zainteresovanim ambasadama, Evropskoj komisiji i KfW banci, te na kraju i organizovanje donatorske konferencije.

Sastanku su, pored Sovinca, Pejović i Vuković, prisustvovale i predstavnice Ministarstva održivog razvoja i turizma Ivana Vojinović i Marina Spahić, v.d. direktor TO Ulcinj Fuad Hadžibeti, predstavnica Opštine Ulcinj Hatidža Đoni, NVO Zeleni korak Dželal Hodžić i NVO CZIP Aleksandar Perović.

Send this to a friend