Društvo

Primjedbe na policijska ovlašćenja mijenjati kroz zakon

Za Sašu Mijovića iz nevladine organizacije For Life, zavisnici od droga su pod stalnim negativnom pritiskom da priznaju krivična djela koja nijesu izvršili.

“U brojnim slučajevima im se ne dozvoljava pristup ljekarskoj zaštiti. Pozvam Savjet da isprati do kraja postupanje prema građaninu B.B. jer će to možda definisati buduću policijsku praksu prema bivšim i sadašnjim zavisnicima”, dodao je on. 

Zoran Vujičić iz Građanske Alijanse istakao je da su se od protesta pokazale sve slabosti policije koje su ranije očigledno bile uspješno prikrivane.

“Problematičan je odnos MUP i Uprave policije prema ocjenama i zaključcima Savjeta. MUP mora mnogo ozbiljnije da shvati ulogu i značaj građanske kontrole policije”, ocijenio je Vujičić. 

Nada Koprivica iz SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić navodi da se moraju jačati kapaciteti policije za problematuiku nasilja u porodici.

“CB Nikšić je pozitivan primjer primjene zakona o zaštiti od nasilja u porodici ali treba osigurati da to ne zavisi samo od jednog čovjeka kazala je Koprivica. SOS telefon registruje primjere da službenici policije neće da se predstave i da neće da pruže odgovore na pisane zahtjeve”, istakla je ona. 

Prema riječima Dine Bajramspahić iz Instituta Alternativa, Savjet ima najskromnija ovlašćenja i to treba mijenjati.

“S druge strane Savjet ima ogroman entuzijazam i želju da kvalitetno radi i treba napraviti balans u pogledu jačanja ovlašćenja. Nedovoljno informacija ima o implementaciji ocjena Savjeta, a za mene je prirodno da partner Savjeta bude skupštinski Odbor za bezbjednost i odbranu”, dodala je ona, kritikujući budžet Savjeta koji je godinama na niskom nivou.

Kako je kazala Biljana Zeković iz SOS Telefon za žene i djecu žrtve nasilja iz Podgorice, za njih nijesu problem nedovoljne ingerencije Savjeta već to tijelo treba svojim profesionalnim nastupom da vrši javni pritisak i češće koristiti institut javne prozivke.

“Za SOS telefon Savjet je kontrolno ali i savjetodavno tijelo. Dvije od pet zaštitnih mjera, u okviru zaštite od nasilja u porodici, zbog Ministarstva zdravlja nijesu zaživjele u praksi. Ne treba samo kritikovati ovlašćene policijske službenike već da treba poboljšati profesionalnost zdravstva”, navela je ona. 

Aleksandar Mašković iz MANS-a založio se zakonsko poboljšanje ovlašćenja Savjeta i definisanje odnosa MUP i Uprave policije prema ocjenama i zaključcima Savjeta, posebno rokova i prekršajnih odredbi.

“Propust je što Savjet nije direktno ukjljučen u rad za pripremu strategije za razvoj Uprave policije i istakao nezadovoljstvo što skoro uopšte nisu uvaženi komentari ove NVO. Savjet još više mora biti prisutan u javnosti, posebno kritički i insistiranjem na poštovanju izdatih mišljenja”, konstatovao je on.

Na sjednici je diskutovano i o procesu suočavanja policije sa sopstvenom prošlošću i potrebi upućivanja javnog izvinjenja i postavljanja spomen obilježja na službenim prostorijama policije povodom deportacije izbjeglica iz Bosne i Hercegovine. 

Konferenciji kojom je predsjedavao Aleksandar Saša Zeković, prisustvovali su i predstavnici Kvir Montenegro, Saveza slijepih Crne Gore, Bjelopoljskog demokrats0og centra, Asocijacije ZID i Evropskog pokreta u Crnoj Gori.

 

 

 

Send this to a friend