Društvo

Prošle godine pronađeno 97 kilograma pokvarene piletine i 16,7 junetine

Prema njihovim riječima, u toku 2015. godine građani su podnijeli 35 prijava u kojima su izrazili sumnju u bezbjednost hrane životinjskog porijekla u objektima za prodaju na malo.

“Za pileće meso bilo je 10 prijava, među kojima su tri bile osnovane. U objektu „Martinović“ u Bloku VI uništeno je 53,6 kilograma, a podnijet je i zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka. U objektu „MAXI 101“, domaća trgovina, uništeno je 24,4 kilograma i takođe podnijet zahtjev za pokretanje prekršajnog postupka. U oba slučaja sud je donio presudu kojom su ova dva subjekta kažnjena u skladu sa propisima. Takođe, u objektu „Market, d.o.o. Fortuna Consalting“, Bratstva i jedinstva 27, uništeno je 19,1 kilogram pilećeg mesa (zbog neposjedovanja deklaracije) i donijeto rješenje o otklanjanju nepravilnosti”, naveli su iz inspekcije.

Za ostale vrste mesa (teleće, juneće, jagnjeće), kako su dodali, bilo je 11 prijava od kojih su tri bile osnovane. U objektu „Franca 15“ uništeno je 16,7 kilograma junećeg mesa, na osnovu čega je izrečena i mjera ukazivanja.

“U dva slučaja, u mesari „Ljiljković“, građani su prijavili da isti mesar uslužuje kupce mesom i naplaćuje, što se ispostavilo kao tačno, a to u maloprodajnom objektu nije dozvoljeno. Prvo je izrečena mjera ukazivanja, a onda rješenje o otklanjanju nepravilnosti”, naveli su iz inspekcije.

Portali u regionu objavili su prije nekoliko dana video snimke iz industrijskog pogona kompanije „Matijević“ iz Srbije, koje je na društvene mreže postavio bivši radnik ovog preduzeća Mihajlo Ćepi, na kojima se vidi kako se navodno pokvareno meso prerađuje i kasnije koristi za proizvodnju viršli i ostalih mesnih proizvoda. 

Nalaz inspekcije, međutim, pokazao je da se u toj kompaniji radi po propisima, te da se roba koja je na snimku prosljeđuje u pogon za proizvodnju hrane za kućne ljubimce. Na kraju je i Ćepi na svoj profil na Fejsbuku postavio video snimak u kojem kaže da je cijelu priču izmislio, te da je napad bio instruiran od strane konkurentskih kompanija, izvinivši se kompaniji i bivšim kolegama.

U Upravi za inspekcijske poslove ističu da je meso na našem tržištu sigurno. Veterinarski inspektor prilikom kontrole ima pravo da pokvareno meso, kao i mesne proizvode kojima je prošao rok, uništi sonom kisjelinom.

Nakon uništenja, meso se dobro zapakuje, a onda se izdaje naređenje subjektu nadzora da ga baci u kontejner neposredno pred dolazak vozila komunalnog preduzeća ili daga baci u samo vozilo komunalnog preduzeća, pojasnili su iz PR službe Uprave.

U slučaju veće količine procedura uništenja je ista, s tim što inspektor donosi rješenje kojim se naređuje subjektu da u što kraćem roku uništi izmjerene količine mesa i to u preduzeću „Deponija” Podgorica.

Oni naglašavaju da Veterinarska inspekcija često ima pritužbe na piletinu i svježe meso.

Pet firmi kažnjeno od 30 do 500 eura

Prilikom kontrole uoči Nove godine, Veterinarska inspekcija kaznila je novčano pet preduzeća i dva odgovorna lica koja se bave prometom mesa. Kaznom od 500 eura kažnjene su firme „Edo commerce” iz Pljevalja i „Franca marketi“ Igalo, kao i dvije odgovorne osobe po 30 eura. Mesarskoj radnji „Bijelić“ u Nikšiću izrečena je kazna od 500 eura. U Ulcinju su prekršajnim nalogom od po 200 eura kažnjene firme „HB COM“ i „Domaća trgovina”, a prodavnica „Aroma“ 210 eura. Veterinarska inspekcija uoči novogodišnjih praznika obavila je 83 kontrole u Ulcinju, Baru, Budvi, Tivtu, Kotoru, Herceg Novom, Cetinju, Podgorici, Nikšiću, Beranama i Pljevljima.

 

Send this to a friend