Društvo

Škola koju bira većina Pljevljaka

 

Srednja stručna škola Pljevlja baštini bogatu tradiciju i jedna je od najstarijih srednjih škola u Crnoj Gori. Naime, 1901. godine, za žensku omladinu je bila organizovana nastava prvo iz nekih stručnih predmeta, a kasnije i iz opšteobrazovnih, tako da već 1903. godine u Pljevljima radi potpuna trogodišnja ženska stručna škola pod nazivom Djevojačko-radenička škola. Između dva svjetska rata u Pljevljima je funkcionisala i zanatska škola, ali o njenom radu postoji vrlo malo podataka.

Ta škola je obnovljena 1945. godine i radila je pod nazivom Srednja škola za učenike u industriji i zanatstvu. Škola se tako zvala sve do 1958. godine, kada je dobila naziv Škola učenika u privredi. Od 1962. do 1965. ova škola je bila u sastavu Radničkog univerziteta, da bi se od 1971. godine integrisala sa Ekonomskom školom, te od tada obje škole rade kao jedna ustanova pod nazivom Školski centar Pljevlja. Prelaskom na usmjereno obrazovanje, Školski centar i Gimnazija integrišu se u jednu školu krajem 1978. godine i tako objedinjene rade sve do 1991. godine, kada su ove dvije škole ponovo razdvojene. Od školske 1998/1999. škola nosi naziv Srednja stručna škola Pljevlja.

U njoj je trenutno zastupljeno 15 obrazovnih profila u pet područja rada: Ekonomija, Pravo i administracija, Elektrotehnika, Mašinstvo, Saobraćaj, Trgovina, ugostiteljstvo i turizam.

“Ovo je jedina stručna škola u opštini Pljevlja, što uzrokuje njenu veoma heterogenu strukturu i ukupnu organizaciju rada”, kaže za Dnevne novine direktor škole Mervan Avdović.

Kako je rekao, ova složena školska institucija svake godine upisuje oko dvije trećine svih učenika koji završe osnovnu školu na području opštine Pljevlja.

“Smještena je u tri zgrade povezane zajedničkim holom. Nastava se izvodi u 13 kabineta, šest radionica i 20 učionica. Škola radi u dvije smjene. Školska biblioteka raspolaže fondom od preko 13.000 knjiga. Škola ostvaruje dobru saradnju sa privrednim i drugim subjektima. Školske 2015/2016. godine nastavu pohađa 750 učenika, raspoređenih u 30 odjeljenja. Nastavu izvodi 66 nastavnika, opšteobrazovnih i užestručnih predmeta. Trenutno imamo četiri odjeljenja trećeg stepena stručne spreme: kuvar, zavarivač, vozač i autoelektričar”, ističe direktor Avdović.

“Cilj ove obrazovne ustanove je da omogući brži odgovor stručnog obrazovanja na potrebe tržišta rada, obezbijedi kvalitetno stručno obrazovanje, uz definisane indikatore kvaliteta obrazovanja, omogući dostupnost obrazovanja i prohodnost kroz sistem svima”, kaže predsjednik Školskog odbora, profesor elektrotehničke grupe predmeta Vladica Avramović.

“Ono što nas raduje jeste da se broj odličnih učenika po završetku škole i upisa u prvi razred povećava, što je za nas pokazatelj da su učenici napredovali usvajajući teorijska i praktična znanja, ali da su i izabrali smjerove u kojima su se pronašli. Nadam se da će naša škola u godinama koje slijede svojim kvalitetom još više privući kreativne i nadarene učenike”, ističe profesor Avramović.

Učenica Bojana Bošković je dobila diplomu Luča u prošloj školskoj godini.

“Osjećam se ponosno, srećno i ispunjeno. U postizanju uspjeha mi je pomogla redovnost i pažnja na časovima. Čas sam koristila da naučim gradivo i to mi je odlično polazilo za rukom. Uz takvu organizaciju, mogla sam da nađem dovoljno vremena za sve: i za izlaske, druženja, razonodu, ali i za proširivanje i nadogradnju znanja, naročito iz onih predmeta koji su usko vezani sa mojim budućim zanimanjem”, kaže Bošković.

Inovatori Srednje stručne škole pod mentorstvom profesora Vladice Avramovića, bili su pobjednici petog Sajma mladih pronalazača koji je održan u Podgorici 19. maja 2015. godine.

Na Sajmu se svojim inovacijama predstavilo 18 ekipa, ali je po mišljenju stručnog žirija, inovacija Srednje stručne škole Pljevlja, meteorološka solarna vjetrenjača bila najbolja.

Učenici, automehatroničari pokazuju sve bolje rezultate na državnim takmičenjima i sve dostojanstvenije predstavljaju školu. Na šampionatu znanja iz mehatronike koje je održano 16. maja 2015. godine, učenici Srednje stručne škole su ponijeli titulu najboljih. Ekipa učenika koja je zaslužno dobila titulu su: Ljubomir Joknić, Boško Tomašević, Ervin Like i Vasilije Bojović. Njihov mentor je bio profesor Vidak Darko Vuković.

“Dan otvorenih vrata” je naziv projekta kojim učenici i profesori Srednje stručne škole u Pljevljima omogućavaju učenicima završnih razreda osnovne škole da se upoznaju sa radom ustanove, svakodnevnim aktivnostima, nagradama, priznanjima, inovacijama, sa kreativnošću njenih đaka i entuzijazmom predavača. To je vid promocije škole kroz druženje njenih sadašnjih i budućih učenika, ali i kroz upoznavanje sa smjerovima i područjima rada u njoj. Učenici i profesori u okviru pojedinačnih aktivnosti pripremaju štandove sa najinteresantnijim promotivnim materijalima, reklamama, anketama, rekvizitima iz učionica, panoima, kratkim filmovima i prezentacijama, slajdovima sa sajmova i državnih takmičenja, kvizovima znanja. Interesovanj e osnovaca bilo j e na zavidnom nivou, a mnogi od njih su se upravo tog dana i na tom mjestu opredij elili za nastavak svog školovanja u Srednjoj stručnoj školi. Ovaj vid druženja i promovisanja škole bio je interesantan ne samo gostima, već i domaćinima. Učenici koji su ukrašavali štandove i promovisali školu, govorili su o vrijednostima koje im je ona pružila, o proširenim vidicima i otvorenim mogućnostima.

Na prvom državnom školskom prvenstvu za srednjoškolce, koje je održano u aprilu 2016. godine, četiri ekipe Srednje stručne škole u timskim sportovima su bile pobjednici na opštinskom i regionalnom takmičenju. Imali su zapažen uspjeh i donijeli četiri pehara u Pljevlja. Prvo mjesto su osvojile i postali srednjoškolski državni prvaci i ženska i muška ekipa u malom fudbalu. Košarkaška i rukometna ekipa muškaraca osvojila je treće mjesto.

Jovana Tošić i Nejra Alispahić su učenice III razreda Srednje stručne škole Pljevlja i za Dnevne novine izdvojile su nekoliko rečenica iz zajedničkog pismenog rada.

“Početak nove školske godine. Kazaljke na satu me opominju da je vrijeme za prvi školski čas u trećem razredu. Sve to budi asocijacije na slomljena stakla, hladne prostorije, ispisane zidove, dotrajale podove… Na atmosferu koja stvara osjećaj bezvoljnosti. Međutim, čekalo me je iznenađenje…Radovi u dvorištu škole nijesu mogli sakriti sjaj nove fasade. Smješak prozora ogrnutih novom, eloksiranom bravarijom, budi osmijeh i na mom licu. Drveni prozori u starom dijelu zgrade čuvaju izgled stare pljevaljske gimnazije, sada stručne škole…”, ispričali su učenici.

Iz klupa Srednje stručne škole potekli su ne samo vrsni majstori, već i izuzetni intelektualci, stručnjaci kojima se ponosi škola. Jedan od njih je i doktor ekonomskih nauka Boban Melović. Srednju stručnu školu je pohađao u peirodu od 1995-1999. godine.

“Doprinos srednjoškolskog obrazovanja mom daljem usavršavanju se značajno ispolja vao, u određenim segmentima, uprkos činjenici da sam se nakon završetka srednje škole smjer elektrotehničar računara, opredijelio za studije na Ekonomskom fakultetu. Međutim, poznavanje većeg broja disciplina pruža čovjeku određenu širinu boljeg razumijevanja problema i određene “sigurnosti”, kada nekom treba nešto objasniti. Tako da, iako se danas bavim ekonomskim objašnjenjem poslovanja savremenog preduzeća, pojmovima kao što su menadžment, marketing, brendiranje, istraživanje tržišta, globalna ekonomska kriza i slično, nisam zaboravio ključne stvari iz oblasti elektrotehnike i elektronike, kao što su načini rada transformatora, generatora ili čuvene Kirhofove zakone”, ističe za DN profesor Melović.

Učenici mašinske struke tradicionalno postižu odlične rezultate na šampionatu znanja iz predmeta mašinski elementi i tehničko crtanje. Na državnom takmičenju iz mašinskih elemenata koje je održano u Tivtu 10. maja 2014. godine, ekipe škole osvojile su drugo i treće mjesto, a iz tehničkog crtanja četvrto mjesto. Drugoplasiranu ekipu činili su učenici: Stefan Bošković, Jelena Tešović i Olivera Ćirković, a treće plasiranu: Srđan Kljajević, Miloš Dragaš i Jovica Jelovac. Mentor ovim učenicima bila je profesorica Sabina Ćirlija. Ekipa učenika koji su se takmičili iz tehničkog crtanja su: Predrag Vraneš, Janko Zečević i Milan Mišović. Mentor im je bila profesorica Nada Koružić.

Send this to a friend