Društvo

Spona: Jačanjem visokoobrazovnog sistema smanjiti migracije sa sjevera

U toj NVO su apelovali na nadležne državne organe da forsiraju redovno održavanje predavanja koja se, kako kažu, nerijetko odlažu zbog obaveza nastavnog kadra na matičnim fakultetima. 

Takođe, u toj organizaciji smatraju da Univerzitet Crne Gore treba na sjeveru da otvori još neki od fakultetskih jedinica koje već postoje u Podgorici.

“Time će dati doprinos mladima sa sjevera države da se, ravnpravno sa vršnjacima iz bogatijih crnogorskih sredina, kvalitetno školuju i ostanu da žive u gradovima iz kojih su potekli”, kazali su asistenti u NVO Spona Petar Pantović i Stefan Jokić.

U Sponi apeluju i na aktuelne lokalne uprave u Pljevljima, Bijelom Polju i Beranama da se angažuju po ovom pitanju i omoguće mladima sa sjevera da se kvalitetno školuju u pomenutim gradovima.

“Apelujemo na Mirka Đačića- predsjednika Opštine Pljevlja, da ne dozvoli gašenje Mašinskog fakulteta u toj opštini jer, koliko god da košta servisiranje potreba te fakultetske jedinice u Pljevljima, mnogo je skuplji odlazak mladih Pljevljaka iz njihovog grada. Obraćamo se i Aleksandru Žuriću- predsjedniku Opštine Bijelo Polje, sa molbom da najbrojnija opština na sjeveru države, a u skaldu sa realnim potrebama tržišta rada na sjeveru, uđe u proces otvaranja još jedne visokoškolske ustanove u tom gradu u kojem je, prema zvaničnim statističkim podacima, najizraženija migracija stanovništva, posebno mladih, prema drugim regijama u Crnoj Gori”, dodali su Pantović i Jokić.

Oni od predsjednika Opštine Berane Dragoslava Šćekića traže da ne dozvoli da se gase fakultetske jedinice u tom gradu, u kojem su, u sjevernom regionu, počele prvo i da se otvaraju. 

“Shodno tome, želimo i da se angažuje kako bi se Dom studenata, koji je, već dvije godine, skoro završen, konačno uselio, odnosno kako bi u njega, već ovog septembra, ušli oni za koje je i pravljen- studenti, a ne da i dalje hiljade kvadrata učionica, amfiteatara, studentskih soba i ostalih sadržaja bude prepušteno propadanju”, istakli su Pantović i Jokić.

Oni su predsjednicima opština, predstavnicima Univerziteta i Vlade poručili da eventualnim zatvaranjem državnih fakulteta neće uštedjeti, već naprotiv. 

“Tako dodatno otvarate vrata privatnim fakultetima u kojima, uz dužno poštovanje, mislimo da nije isti kriterijum pohađanja nastave i dobijanja ocjena, a to je, za budućnost naše države, nešto najskuplje što se može desiti, dok je o iseljavanjima mladih sa ovog područja suvišno i govoriti”, naglasili su Pantović i Jokić.

Oni podsjećaju da su u Crnoj Gori visokoobrazovne ustanove otvorene u deset gradova ,od toga sjeverna regija se može pohvaliti sa fakultetskim jedinicama u tri opštine. Interesantno je, dodaju, da se o zatvaranju fakultetskih jedinica govori samo za one koje su otvorene upravo na području najsiromašnijih crnogorskih regija. 

Send this to a friend