Društvo

U Vrhovnom državnom tužilaštvu počele edukativne radionice o diskriminaciji

Prvi seminar bavi se opštim pravnim režimom zabrane diskriminacije, odnosno antidiskriminacionim zakonodavnim okvirom sa mehanizmima zaštite, a edukacija se odvija u okviru pet seminara i pet pratećih radionica i obavezna je za odabrane polaznike.

Kako su kazali iz resora, ljudska prava nijesu nešto što se daje, ona nam svima po prirodi pripadaju, pa u najširem smislu riječi, diskriminacija znači isto postupanje prema različitima i različito postupanje prema istima.

“Premda, ljudi najčešće sebe ne prepoznaju kao diskriminatore, pa shodno tome i pojedini oblici diskriminacije ostaju previđeni, neprepoznati, izgubljeni, ali postojani. Diskriminacijom se primarno bavimo iz razloga što ona direktno ugrožava ljudsko dostojanstvo. U krugu negativnih društvenih pojava, diskriminaciji prethodi netolerancija. Diskriminacija će, ukoliko se ne bude prepoznavala i smanjivala, stvarati  društveno konfliktne ambijente koji će vremenom iz govora mržnje, nažalost, prerastati u zločine iz mržnje”, kazali su iz ministarstva. 

Edukacijom su u dosadašnjem periodu bili obuhvaćeni predstavnici sudstva, Kancelarije Ombudsmana, nevladinih organizacija koje se bave zaštitom ljudskih prava i sloboda, područnih jedinica i ispostava policije u Crnoj Gori i lokalnih samouprava iz svih crnogorskih opština, koji dolaze u kontakt sa diskriminacijom, a prošle godine edukacija je bila usmjerena na predstavnike svih organa za prekršaje.

 

 

Send this to a friend