Društvo

UMHCG: Fond nam ograničava pravo na pomagala

“Ovo ograničenje dodaju iz udruženja, prati restriktivna Lista medicinsko-tehničkih pomagala, problematične i nekada duge procedure za ostvarivanje prava i rokovi korišćenja, te nemogućnost izbora pomagala kod više ponuđača na teritoriji Crne Gore ili drugih država. Raznovrsnost i standard kvaliteta pomagala su izuzetno važni segmenti koje garantuje Konvencija UN o pravima osoba s invaliditetom, a država Crna Gora je obavezna da ih obezbijedi i zbog procesa pristupanja Evropskoj uniji”, kazali su iz ovog udruženja.

Iz udruženja dodaju da ni nakon pola godine od usvajanja i novih zdravstvenih zakona, nije usvojen novi Pravilnik i prateća Lista medicinsko-tehničkih pomagala. Fond, kako su kazali nabavlja pomagala od preduzeća “Rudo Montenegro”, koji je i jedini dobavljač, pa su primorani da pomagala nabavljaju samo od njih. Time se ograničava mogućnost izbora i ne ostavlja prostor za nabavku pomagala koja su boljeg kvaliteta.

“Iako se kao kriterijumi za određivanje cijena pomagala navode postojeća cijena pomagala, i uporedna cijene u drugim državama, korisnicima nije dozvoljeno da nabave pomagala iz drugih država, na primjer od međunarodnih ponuđača, po cijeni koju refundira Fond za neko od pomagala”, dodaju oni.

Iz udruženja su dodali da su rokovi za dobijanje pomagala jako restriktivni, pa korisnici imaju pravo da dobiju nova mehanička kolica nakon pet godina , a elektromotorna nakon šest, i to uz obavezno vraćanje postojećih.

“U slučaju kada se neko pomagalo ošteti ili neki djelovi postanu nefunkcionalni korisnici nemaju rezervne djelove, niti drugo pomagalo koje mogu koristiti do perioda popravke i potpune funkcionalnosti postojećeg pomagala. Na ovaj način se osobama s invaliditetom nerijetko ograničava lična pokretljivost i život u zajednici. Zamislite jednog studenta, sportistu ili društveno aktivnu osobu s invaliditetom koja se s jednim istim pomagalom kreće pet ili šest godina”, pitaju se iz udruženja.

Isto tako, dodatne probleme im stvaraju rokovi za obnovu potrošnog materijala i dodatne opreme uz pomagalo koji su dugi i restriktivne, a nekada je korisnicima potpuno onemogućeno da dobiju besplatno neka od tih sredstava

“Korisnici elektromotornih kolica, takođe, nekada ne mogu dobiti opremu iz liste rezervnih djelova zato što „Rudo“ ne prihvata cijenu koju mu je ponudio Fond po ugovoru, tako da korisnik ima pravo koje ne može ostvariti jer dobavljač ne isporučuje to sredstvo po predviđenoj cijeni Fonda”, kazali su oni.

Osobe sa invaliditetom nijesu učestvovali u izmjeni i proširenju pravilnika, a uprkos kritikama udruženja Fond i dalje ne uključuje predstavnike OSI u Radne grupe, niti ga na to obavezuje nadležno Ministarstvo koje odobrava pravilnike.

“Uprkos svemu, na kraju ne treba zanemariti činjenicu da je Ministarstvo zdravlja dalo negativno mišljenje na jednu od najosnovnijih mjera nove Strategije za integraciju osoba s invaliditetom koja se odnosi na izradu Registra osoba s invaliditetom, što je osnova za bilo kakvu analizu položaja i preduslov za preduzimanje drugih mjera za ostvarivanje njihovih prava”, zaključili su iz Udruženja mladih sa hendikepoim.

 

 

 

Send this to a friend