Društvo

UMHCG: Visoko obrazovanje da bude dostupno svima

Ona je u odgovoru na saopštenje za javnost UCG povodom upisa osoba s invaliditetom kazala da je Univerzitet u njemu naveo načine na koje podržava studente s invaliditetom, što je UMHCG uvijek javno isticao i pohvaljivao.

Iz UMHCG ističu da bi njihova javna reakcija izostala da su u periodu od prvog do trećeg upisnog roka dobili bilo kakvu konkretnu informaciju koja bi nagovještavala rješenje problema. 

“Međutim, uprkos našim inicijativama i dopisima koji su i ranije upućeni Univerzitetu i Ministarstvu prosvjete jedina pisana informacija je proslijeđena članovima Savjeta za brigu o licima s invaliditetom, nakon što je član Skupštine UMHCG Milenko Vojičić i na Savjetu tražio odgovor za navedeni problem, nakon čega je Ministarstvo prosvjete u mejlu naglasilo da očekuje da će Univerzitet riješiti pitanje upisa po principu afirmativne akcije”, navodi se u saopštenju.

Iz tog udruženja su istakli da ne stoji činjenica, kako naglašava UCG, da je “princip afirmativne akcije prema vulnerabilnim grupama prepoznat u zakonu”, a da “način njegovog sprovođenja nije u potpunosti preciziran, naročito ne pri upisu”.

“Zakon jedino i prepoznaje princip afirmativne akcije prilikom upisa osoba s invaliditetom, ne i drugih vulnerabilnih grupa i to samo prilikom upisa, na osnovne i specijalističke studije. Upravo je cilj afirmativne akcije izjednačavanje mogućnosti i preduzimanje posebnih mjera u cilju ravnopravnosti onih koji su u neravnopravnom položaju, pa samim tim se ne može desiti, kako su istakli iz UCG, daprincip afirmativne akcije ugrozi princip ravnopravnosti”, objasnila je Vujačić.

Ona je naglasila da ne treba zaboraviti da je Zakon o visokom obrazovanju usvojen u oktobru prošle godine, pa je bilo dovoljno vremena da se i prije upisnih rokova definišu bliži uslovi i način sprovođenja afirmativne akcije, što ne bi izazvalo učinjenu nepravdu, neizvjesnost i pretrpljeni strah i stres od strane kandidata za upis koji su osobe s invaliditetom.

“Zato očekujemo da ćemo, kao organizacija koja zastupa osobe s invaliditetom i zalaže se za njihovu ravnopravnost i u procesu obrazovanja biti konsultovani prilikom pronalaženja rješenja za upis osoba s invaliditetom i definisanja podzakonskog akta”, kazala je Vujačić.

Ona je podsjetila da je na sjednici Vlade od 20. avgusta ove godine usvojena Odluka o statusnoj promjeni organizacionih jedinica, pa je na taj način Filozofski fakultet podijeljen na Filozofski i Filološki fakultet, dok su se Farmaceutski i Fakultet primijenjene fizioterapije pripojili Medicinskom fakultetu.

“U Odluci koju je usvojila Vlada u članu 6 piše da će ova dva fakulteta početi s radom nakon dobijanja licence. Da bi neka organizaciona jedinica dobila licencu za osnivanje i obavljanje djelatnosti, neophodno je da pored ostalih ispuni i uslov koji se tiče nesmetanog pristupa za osobe s invaliditetom, što je jedan od ciljeva visokog obrazovanja”, istakla je Vujačić.

Ona je dodala da ustanova može da obavlja djelatnost i vrši upis studenata kad Ministarstvo prosvjete utvrdi da ispunjava uslove propisane Zakonom i donese rješenje o licenciranju. 

“Očekujemo da će Ministarstvo prosvjete i navedene organizacione jedinice UCG učiniti sve da, u što kraćem roku, visoko obrazovanje bude dostupno svim licima, a ne ograničeno i onemogućeno po osnovu invaliditeta”, kazala je Vujačič.

Ona je upozorila da će, ukoliko se u najkraćem roku ne preduzmu konkretne radnje u cilju prilagođavanja ovih ustanova, UMHCG iskoristiti mogućnosti koje pruža crnogorski pravni sistem u zaštiti prava osoba s invaliditetom.

Send this to a friend