Društvo

Veslima protiv brana na Morači

 

 

Crna Gora jedinstvena je po svom riječnom bogatstvu, naročito Moračom i Tarom. 

Nedavna analiza WWF-a pokazala je da je čak 76 odsto crnogorskih rijeka u dobro očuvanom stanju, dok je rijeka Morača jedna je od rijetkih preostalih rijeka slobodnog toka u Evropi te je žarište biološke raznovrsnosti. Te činjenice trebamo postati svjesni, te je koristiti kao temelj budućeg razvoja.

„Kanjon koji je stvorila rijeka Morača je jedan od najljepših kanjona u Crnoj Gori a samu rijeku Moraču odlikuje izuzetna biološka raznovrsnost, naime registrovano je 115 vrsta ptica, što sa kanjonima Mrtvice i Male rijeke  predstavlja 42% ukupnog broja vrsta koje gnijezde u Crnoj Gori, od čega većina ima neki vid ili nacionalne ili međunarodne zaštite. Najveću prijetnju Morači predstavljaju planirane hidroelektrane koje bi prema mišljenju brojnih međunarodnih i cnogorskih NVO, nezavisnih eksperata i univerzitetskih profesora imale brojne društveno-ekonomske posljedice na život lokalnog stanovništva i jedinstveni biološki diverzitet sliva Morače i Skadarskog jezera“, rekla je Nataša Kovačević, izvršna direktorica NVO Green Home.

„Najveću opasnost Morači predstavlja plan Vlade Crne Gore, koja na Morači želi izgraditi četiri hidroelektrane. Izgradnjom brana i akumulacija poplavila bi se velika područja u gornjem toku rijeke što bi utjecalo i na dotok vode u Skadarsko jezero, koje je zaštićeno kao nacionalni park i uvršteno na listu najvažnijih svjetskih močvara pod Ramsarskom konvencijom. Promjena vodnog režima Skadarskog jezera imala bi velik utjecaj na čitav ekosustav Skadarskog jezera a pogotovo na lokalne i migratorne ptičje i riblje vrste od velikog međunarodnog značaja“, rekao je Martin Šolar, direktor WWF Adria.    

„Gornji tok Morače jedan je od najzahtjevnijih odsjeka za kajakarenje u ovom dijelu Europe, dok je donji tok sa svojim kanjonima spektakularno lijep, a dostupan i primjeren za rekreativne kajakaše. Ukoliko Crna Gora dozvoli izgradnju niza hidroelektrana to bi bio završni udarac ovoj ljepotici a Crna Gora i Europa izgubile bi jedan prirodni biser sa ogromnim turističkim potencijalom“, rekao je Rok Rozman, inicijator i vođa kampanje Balkan Rivers Tour.

Iz Crne Gore se turneja Balkan Rivers Tour seli u Albaniju, na rijeke Osumi, Valbonu i Vjosu gdje će se predati peticija premijeru Rami da zaustavi projekat izgradnje hidroelektrana na Vjosi.     

„Balkan Rivers Tour“ je zajednička kampanja nevladinih organizacija EURONATUR, RiverWatch, LeeWay Collective, WWF i lokalnih partnera u okviru projekta „Save the Blue Heart of Europe“. 

 

Send this to a friend