Društvo

Vojinović: U Crnoj Gori nema POPs pesticida

S druge strane, dodala je ona, identifikovane su sve one lokacije koje su zagađene PCB otpadom, objašnjavajući da je taj otpad jedan od najopasnih koji danas karakteriše savremenu civilizaciju na globalnom nivou.

“Ono što je najbitnije jeste da tokom ove radionice svojim naporima i svojim zalaganjem učinimo da rezultati projekta budu kvalitetni, i koriste nam u svom našem budućem radu, sa jednim krajnjem ciljem a to je uspostavljanje jednog sigurnog i bezbjednog sistema upravljanja ovom vrstom hemikalija, i uopšte cjelokupnom hemijskom bezbjednošću u Crnoj Gori“, poručila je Vojinović na sastanku koji je danas održan u MORiT.

Sastanak je organizovan u okviru projekta “Revizija Nacionalnog plana implementacije Stokholmske konvencije o dugotrajnim organskim zagađivačima (POPs)”, koji Ministarstvo održivog razvoja i turizma MORiT sprovodi u saradnji sa Programom Ujedinjenih nacija za životnu sredinu UNEP i Centrom za ekotoksikološka ispitivanja Crne Gore CETI.

Osnovni cilj ovog projekta jeste pregled i ažuriranje Nacionalnog implementacionog plana za Stokholmsku konvenciju o dugoročnim zagađivačima – POPs-ima u Crnoj Gori.   

Vojinović je navela da je Crna Gora potpisnica Stokholmske konvencije od 2010. godine, te da smo shodno tome, kao država članica ove konvencije u obavezi da implementiramo sve ono što su prilično visoki zahtjevi ovog Sporazuma. 

Ona se zahvalila partnerima iz UNEP-a što su prepoznali značaj da pomognu Crnoj Gori u realizaciji ovog projekta, pod vođstvom MORiT-a kao krajnjeg korisnika projekta, te svestranim institucijama koje će biti uključene u ovu realizaciju, a bez kojih ona ne bi bila moguća, i naročito CETI-ju, kao renomiranoj i akreditovanoj instituciji koja ima izuzetno stručne kompetencije vezano za ovu problematiku i ovu tematiku. 

“Da bi se ostvario cilj projekta, prikupićemo sve raspoložive informacije o postojećoj praksi upravljanja POPs-ima i informacije o njihovom uticaju na životnu sredinu i zdravlje ljudi. Ovo je kompleksan projekat i kvalitetna saradnja je od ključne važnosti za realizaciju i kvalitet rezultata projekta. Rezultat radionice treba da bude vrlo konkretan – utvrdićemo metodologiju budućeg rada, formirati radne grupe, te plan rada za ažuriranje inventara pojedinih POPs-ova“, saopštila je direktorka CETI-ja, Nada Medenica.

Programski menadžer projekta UNEP kancelarije u Beču, Pjer Karlo Sandei zahvalio se Ministarstvu održivog razvoja i turizma na mogućnosti da asistira na ovom projektu, te CETI-ju na brzoj i pozitivnoj reakciji kada je u pitanju partnerstvo na istom, te kolegama iz Srbije koji su pristigli kako bi podijelili svoja iskustva u vezi sa ovim projektom. 

“Naša uloga je da ovdje pomognemo koliko je moguće i da pokušamo da odgovorimo na zahtjeve radnih grupa, organizacija, odnosno Ministartva, i CETI-ja kako bismo napravili što kvalitetniji dokument“, poručio je Sandei.

Send this to a friend