Društvo

Vojvodić: Novi kvalitet visokog obrazovanja je obaveza Univerziteta

U intervjuu za Vikend novine, rektorka Univerziteta Crne Gore Radmila Vojvodić govori o novom modelu, očekivanim benefitima reforme, akreditaciji…

Govori i o pokušajima da se UCG uvuče u specijalni predizborni politički rat, poručujući kako ne smiju dopustiti da zapadnu u zamku obrazovne i kulturne palanke.

VN: Univerzitet Crne Gore mjesecima je u fokusu javnosti. Razlozi su različiti. Da počnemo od pitanja koje najviše interesuje hiljade mladih koji se obrazuju na državnom univerzitetu. Senat UCG je usvojio novi model studiranja 3+2+3. Koji su benefiti novog modela?

VOJVODIĆ: Za nama je dvadeset mjeseci sistematičnog rada i analiza, ali i borbe sa predrasudama, partikularnim interesima nasuprot opštem interesu, kao i političkim uplivima u akademske i profesionalne argumente. Senat je, kao najviše akademsko tijelo, na prijedlog rektora, donio tu magistralnu odluku i za budućnost državnog univerziteta i za našu institucionalnu misiju u stvaranju crnogorskog društva znanja. Usvojili smo novu, reformisanu strukturu studija na Univerzitetu Crne Gore u izuzetnoj usaglašenosti, što i zahtijeva rad na integrisanom univerzitetu. Učinili smo to kroz puno razumijevanje zašto uvodimo promjene i kakve kvalitativne pomake činimo. Mjerljivi kvalitet znanja i vještina i student i njegovo znanje su u fokusu ove reforme. To je petogodišnji model studiranja koji je dominantan i najbolji model evropske prakse. Ujedno najpouzdanija baza za internacionalizaciju Univerziteta Crne Gore, za odgovorniji pristup tržištu rada i zapošljavanju. Nove diplome nosiće i nove standarde kvaliteta i prepoznatljivost kroz definisane ishode učenja. Diploma osnovnih trogodišnjih studija biće prepoznata na tržištu, a dvogodišnja master diploma, zaokruživaće jasna napredna znanja i vještine, i biće istinska osnova za razvoj inovativnog, naučnog i umjetničkog i preduzetničkog duha u sistemu visokog obrazovanja. Posebno ističem da je svaki projektovani studij uporedivsa dva referentna evropska studija, što obezbjeđuje saradnju i mobilnost naših nastavnika i studenata. Sve su to zaista sjajni, ali ne samo modemi evropski, nego i obavezujući standardi za uspješnu međunarodnu akreditaciju našeg univerziteta.

VN: Najavili ste da će studije na UCG biti finansirane iz budžeta?

VOJVODIĆ: u skladu sa opredjeljenjima Ministarstva prosvjete, a uz našu svesrdnu podršku, studije na našem Univerzitetu biće potpuno ili gotovo u cjelosti finansirane iz budžeta. Dakle, stavljamo tačku na komercijalizaciju visokog obrazovanja, nekontrolisanu produkciju kadrova i problematičan kvalitet, brinemo o održivosti i zapošljivosti.

VN: Nakon izjašnjavanja Senata, šta su sljedeći koraci UCG?

VOJVODIĆ: Intenzivna komunikacija, koordinacija unutar Univerziteta i timova sa svih fakulteta, kao i konsultacija i saradnja sa ekspertima su pri kraju. Ulazimo u posljednju, završnu fazu reforme i pripreme za akredaticiju Univerziteta Crne Gore 2017. godine. Izrada kurikuluma i elaborata biće dovršena do kraja jula. Državni univerzitet će potpuno biti sagledan u novom modelu, u novom evropskom ruhu i, dakako, što je najvažnije, u punoj odgovornosti za novi i mjerljivi kvalitet visokog obrazovanja.

VN: Da li je UCG dovoljno uradio na informisanju studenata o novim rješenjima?

VOJVODIĆ: Predstavnici studenata su u svim tijelima UCG, pa i u Radnom timu za reforme. Kako to možemo u javnosti ovih dana pratiti, ocjenjuju novu strukturu i standardizaciju kao izvanrednu. Moderni crnogorski student je veoma pragmatičan. Zna koliko je i zašto mora biti u centru pažnje. Ko, uostalom, bolje od njih i nas zna što nudimo, koliko smo posvećeni i inventivni kao nastavnici, koliko postojani i organizovani kao sistem i gdje su konkretni problemi. A njihovo znanje i razvoj njihovih sposobnosti i talenata, uz međunarodnu referentnost naših nastavnika prava je iskaznica UCG. Oni očito prepoznaju važnost reforpme i na tu Temu su razmijen li iskustva i u Evropskoj studentskoj uniji.

VN: Podizanje kvaliteta studija, od osnovnih do doktorskih, postavili ste kao prioritet. Jeste li zadovoljni postignutim?

VOJVODIĆ: Novi institut Naučnog odbora i novoosnovani Centar za doktorske studije sve su to novi mehanizmi uspostavljanja kvaliteta. Jedino se tako može graditi kvalitet i evropska uporedivost. Privatni univerziteti imaju pravo na samoreklamu, a Univerzitet Crne Gore obavezu da mjeri i dokazuje kvalitet objektivnim rezultatima i preglednim brojkama na međunarodnom planu i referentnim međunarodnim listama. I da budemo sve bolji i bolji u naučnoistraživačkom i umjetničko-istraživačkom učinku. 

VN: U javnosti se moglo čuti kako UCG gasi pojedine studijske programe, da bi oni “odmah sjutradan” osvanuli na Univerzitetu Donja Gorica? Kako to komentarišete ?

VOJVODIĆ: Ne samo studijskih programa, već i čitavih fakulteta. Danas je jasno da nema ništa od toga i da j e to prazna politikantska municija. Zaista je to bila otužna floskula, ali i zlonamjerna kvalifikacija našeg rada, jer naše reforme i svakodnevni napredak ukazuju da UCG trijumfuje na crnogorskom tržištu visokog obrazovanja. Pokušavaju se ubrati političko medijski poeni izazivanjem straha od navodne konkurencije sa privatnih univerziteta. Jalovo politikantstvo i jeftine neistine.

Specijalni preidizborni rat protiv Uprave

VN: Univerzitet Crne Gore, ali i Vi lično, u fokusu ste dijela politickih subjekata, prevashodno Građanskog pokreta URA…

VOJVODIĆ: Predizborni ambijent zaista ozbiljno urušava kvalitet i nivo javne komunikacije. Svjedocimo o neodgovornosti za javni govor. Mjesto argumentovane kritike zamjenjuje govor mržnje i teških neargumentovanih optužbi. I sama sam izložena neprestanom harangiranju i besprizornim kvalifikacijama i diskreditacijama u tabloidiziranim privatnim medijima. Od jednom sam i sama dio necega što se može nazvati predizbornim specijalnim ratom. Porucujem da ce to svakako završiti na sudu. Bilket bi rekao da je to kritika podlegla ego tripu. Mistifikatorski politicki elizam, što li… Svako malo eto lova na glavu rektorke, koja se usudila da radi povjereni posao i na moj tim koji se, gle,okomio da reformiše ne pitajući za to nikoga. Zaista je teško razumjeti. Valjda upravo zato što vrijedno i posvećeno – pa i uspješno – radimo posao za koji preuzimamo punu odgovornost i imamo podršku u evropskim institucijama i najvišim zvanicnim standardima vezanim za visoko obrazovanje.

VN: Bili ste na meti i pojedinih profesora UCG…

VOJVODIĆ: Zapitam se gdje su ove gorljive dušebrižnicke persone naše akademske zajednice bile dosad? Što su dosad činili? Gdje su bili za toliko godina krize upravljanja UCG -om, konkretnih kritika međunarodnih evaluatora na racun mnogih pojava koje su danas korigovane; ili tokom finansijskog kolapsa iz kojeg smo danas izašli; ili povodom građevinskog biznisa i pritisaka tužbama, što je danas zamijenjeno radom na reformama, brigom o standardu kvaliteta nastave i o studentu? Kad su to prije ovako uzbunjujuce i odvažno digli glas na bilo koju temu? Jesu li se oglašavali onda kad UCG nije bio u međunarodnom rejtingu u kojem je danas? U najmanju ruku, to je profesionalno – moralno zbunjujuće… Nikako ne smijemo dopustiti da zapadnemo u zamku te obrazovne i kulturne palanke. Granica odabrane univerzitetske autonomije i referentnosti ne može biti povučena bez poštovanja profesionalnih principa i standarda. A to, naravno, podrazumijeva bazičnu pristojnost. Kako drugacije sacuvati humboltovske vrijednosti Univerziteta, što smio profesionalno i ljudski dužni da činimo? Međunarodna prepoznatljivost i intelektualna nezavisnost – to su vrijednosti bez kojih nema univerziteta. Moramo se podsjetiti, da istinski nivo kohezije na pravim vrijednosti oslobađa od političkih isključivosti, drži nas u akademskom dijalogu, i da je sve mimo toga opasna vulgarizacija i estradizacija koja, nažalost, uzima maha ii pred kojom ne smije biti ustupaka…

UCG je integrisan sistem, i PMF je dio zajedničkog modela

VN: Šta se dešava sa Prirodno-matematičkim fakultetom?

VOJVODIĆ: Crnogorski državni univerzitet je integrisan sistem, po uzoru na moderne evropske sisteme. Po tome se razlikujemo od mnogih na zapadno-balkanskom području. Otud i konceptualni pristup reformi kroz jedinstveni trociklični model studiranja 3+2+3. PMF nema nijedan valjani argument protiv tog modela, a u korist bilo kojeg drugog. Da, autonomija uz puno poštovanje, ali argumenti, profesionalna etika, opšti interes i autonomija univerziteta iznad svega jer fakulteti nijesu pravna lica, reformiše se i akredituje Univerzitet Crne Gore. Uz sve kontroverze saradnje, i nepoštovanje procedura i akademskih načela od rukovodstva PMF, njihov prijedlog je razmatran na Senatu i tamo je odbijen kao neodgoravajući u kontekstu nove integrisane strukture UCG. Vijeće PMF imaće priliku da raspravlja i nađe saglasnost na temu kurikuluma, što je veoma značajno. Nakon mnogo buke ni oko čega, u zajedničkom modelu će se prepoznati i PMF. Nažalost, te okolnosti su se našle u političko medijskom folkloru koji govori o tranzicijskoj sklonosti da se politizuje ono što bi moralo biti nedodirljiva profesionalna norma ponašanja i djelovanja.

VN: Javnosti se pokušava podmetnuti teza kako je PMF isključen iz procesa reakreditacije…?

VOJVODIĆ: Nikako i nijednog trenutka PMF nije isključen. Naprotiv. Istrajavala sam u traženju saradnje i dijaloga na istim parametrima i procedurama sa svima. No, nezavisno od ovog nazovimo ga incidentnog primjera, ukupan proces je protekao u vrijednom radu i kritički konstruktivnoj saradnji, koja je donijela izuzetno dobar rezultat. To je najvažnije. Kao i da elaborat PMF bude u dobrom kvalitetu.

Send this to a friend