Društvo

Vršnjačko nasilje u crnogorskim školama sve prisutnije

On je navela da je vršnjačko nasilje u porastu i da je mnogo više izraženo nego ranije. 

“Pohvalno je da se u cilju suzbijanja nasilja sve više pridaje značaj njegovoj prevenciji, pa se u okviru škola organizuju timovi za sprečavanje nasilja, održavaju radionice i predavanja na tu temu”, kazala je Femić agenciji MINA.

Ona je ocijenila da se glavni uzroci te pojave mogu tražiti u ličnosti djeteta, njegovim osobinama i razvoju. 

“Na to dosta utiču obrasci koje dijete nosi iz porodice ali i genetika. Zatim odnosi unutar porodice i odnosi u školi sa vršnjacima”, pojasnila je Femić. 

Ona je ukazala da bitan uticaj na pojavu nasilja ima i sredina u kojoj djeca odrastaju i razvijaju se. 

“Osim ovih postoje i neki drugi faktori koji mogu imati uticaja, kao što je klima koja vlada u školi, odnosi uzmeđu učenika i nastavnika, kao i karakteristike grupe učenika koje se tiču pola, uzrasta, etničke pripadnosti, porodice iz kojih dolaze, posebne potrebne u obrazovanju i istorijski trendovi”, precizirala je Femić.

Prema njenim riječima, vršnjačkom nasilju su najviše izložena djeca koja su drugačija intelektualno, materijalno i etnički. 

“Što znači da su nasilju u najvećoj mjeri izložena djeca koja pripadaju vulnerabilnim grupama”, pojasnila je Femić.

Ona je istakla da je prevencija te pojave izuzetno važna.

“A to možemo učiniti tako što ćemo ih upoznati sa problemom i, što je najbitnije, sa njegovim posledicama, kroz predavanja i radionice, kao i savjetodavnim radom u školama. Zatim učenjem socijalnih, emocionalnih i vještina ponašanja”, navela je Femić. 

Ona je ocijenla da se sankcionisanjem nasilnog ponašanja u školama može poslati poruka djeci da je to neprimjereno i da škola ima rješenja za takav vid ponašanja. 

Femić je istakla da su ustanove osnova za rješavanje tog problema, kao i nastavni kadar, psiholozi i pedagozi. 

“Svi zajedničkim, timskim radom mogu u velikoj mjeri suzbiti ovaj problem”, smatra Femić.

Send this to a friend