Društvo

Zbog porodičnog spora izgubili krov nad glavom

Naime, majka Radislava Pavićevića na sudu je prije više od 20 godina dobila kuću u Danilovgradu presudom koja je nakon njene smrti oborena tužbom Olge Burić, ujne Radislava Pavićevića, koja tvrdi da je ta parcela u njenom vlasništvu. S obzirom da je konačna presuda bila u korist Olge Burić, tražila je poravnjanje sudskih troškova u iznosu od 8.550 eura.

“Mi nijesmo imali taj novac. Supruga i ja smo penzioneri i sa budžetom od oko 250 eura izdržavamo devet članova porodice. Zbog toga je javni izvršitelj došao da procijeni našu kuću u Podgorici koju smo posljednjih četrdeset godina sami gradili supruga i ja. Njena je vrijednost, kako je procijenjeno, ukupno oko 74.650 eura. Međutim, i prije konačne presude, ona je prodata upravo mojoj ujni po cijeni od 8.550 eura. To je nečuveno”, ispričao je Dnevnim novinama Radisav Pavićević.

Kako je objasnio, oni žele da prodaju i dio parcele koji nije bio njihov, a na kome su sagradili još jednu kuću.

“Na lice mjesta je izašao sudski vještak koji je našao da objekat od 21 kvadrat koji je u vlasništvu mog ujaka više ne postoji nego da postoji kuća od 150 kvadrata koju je napravio moj sin, a oni hoće i to da nam uzmu. Znači oni kupuju tuđe. Izvršni sudija Matović donosi presudu i poništava ovu odluku. Sudski vještak medicinske struke obrazlaže da je moja bolest trajna i neizlječiva, moj unuk Luka, takođe, ima neizlječivu bolest. Međutim, juče sam dobio rješenje da je kuća prodata i da moramo da izađemo odavde”, dodao je Pavićević.

Osim toga, njegovoj ženi Milevi Pavićević po zakonu pripada 50 odsto imovine, dio koji ne može da se proda. Ipak, na prigovor koji je njen advokat podnio sudu još niko nije odgovorio.

Rok za iseljenje je, prema donijetom rješenju, tri dana, a Mileva, Radislav, njihov sin, snaha sa troje djece, od kojih je jedno oboljelo od cerebralne paralize i dvoje djece bez roditeljskog staranja koje oni izdržavaju, nemaju alternativu. Zbog sudskog spora, sa kojim nemaju nikakve veze, završiće na ulici.

“Pomoćnik izvršitelja Aleksandra Boškovića mi je rekao da je advokat Marković urgirao i da je to gotovo, da smo mi kuću izgubili. Nemamo gdje, na sud ćemo, pa neka oni vide”, zaključila je Mileva Pavićević.

Kako je Mileva Pavićević objasnila njena svekrva je od sestre naslijedila malu kuću na ulazu u Danilovgrad na imanju Burića.

“Moja svekrva je dobila taj spor, nekoliko puta je na sudu dobila tu kuću. Nakon njene smrti, advokat Orle Marković je izgleda našao vezu na Višem sudu i oni su to oborili. Uzeli su svekrvinu kuću i tražili da se plate sudski troškovi. Po presudi je trebalo svi jednako da plate”, objasnila je ona.

Međutim, objašnjava da je njena penzija 100, a suprugova 150 eura, te da nemaju odakle da plate.

“To je sprega advokata i Olge Burić, oni su kućni prijatelji”, kaže Pavićević.

Advokat Zdravko Begović je za Dnevne novine pojasnio da je rješenje koje je donio javni izvršitelj u skladu sa zakonom.

“Iako je bilo više tuženih, tužilac je odabrao da se troškovi suđenja naplaćuju od porodice Pavićević. Pošto oni nemaju novčanih sredstava, a imaju nepokretnost, javni izvršitelj je pokrenuo postupak naplate. Presuda je pravosnažna i izvršna i putem javnog izvršitelja oni su krenuli u realizaciju takve presude, tj. u procjenu i prodaju nepokretnosti”, kaže Begović.

On smatra da je sud vjerovatno riješio da tu kuću proda po procijenjenoj cijeni, ali ako se kuća ne proda na prvom ročištu, onda cijena pada 30 odsto.

“Ako se eventualno javi neko ko želi da je kupi, povjerilac uzima svoj dio novca, a dio ostaje vlasniku kuće. To je potpuno regularna procedura, jeste grijeh, neprijatno, neracionalno, ali takav je zakon. Meni je čudno da to traži vlasnikova ujna, ali zakon dozvoljava takvu mogućnost”, naglašava Begović.

Međutim, on napominje da se tu mora napisati prigovor kako bi se izuzeo dio parcele koji nije u vlasništvu Radislava Pavićevića, kao i dio koji po zakonu pripada njegovoj ženi.

“Treba otići u agenciju, kod predsjednika suda, da se interveniše i da mu se objasni da je takva situacija da oni hitno rješavaju po tom prigovoru. Mora se napraviti presing na sud i da im se ukaže na to da kuća nije vlasništvo samo jedne osobe”, savjetuje Begović.

Send this to a friend