Društvo

Žene promovišu prava žrtava nasilja: Počela kampanja Step up!-Istupi

Mrežu WAVE čini 46 organizacija iz Evrope, a u Crnoj Gori članice su nevladine organizacije (NVO) SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić, Sigurna ženska kuća, Centar za ženska prava i SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Podgorica, Anima iz Kotora i Snažna mama.

Predstavnice organizacija su danas na promociji na Trgu nezavisnosti u Podgorici, noseći transparent „ISTUPI za ženske servise podrške“ poručile svim građanima da zajedno sa njima istupe i pomognu da žene i djeca žrtve nasilja dobiju adekvatniju podršku.

Predstavnica NVO SOS telefona Nikšić Ivana Pejović kazala je da je njihov zadatak da okupe ženske organizacije i da zajedno sa njima promovišu prava žena žrtava nasilja i njihove djece.

“Apelujemo na donosioce odluka da više investiraju u specijalizovane servise podrške i pomoći za žene žrtve nasilja i njihovu djecu, kako bi zaštita žrtava nasilja u porodici bila na boljem i kvalitetnijem nivou“, rekla je ona. 

Zadatak organizacija je, kako je pojasnila, osim promocije ženskih prava, da se baziraju na boljem investiranju u specijalizovane servise pomoći i podrške za žene žrtve nasilja, kao i da obezbijede povoljniji pristup specijalizovanim servisima u Crnoj Gori.

Kako je kazala izvršna direktorica NVO SOS telefon Podgorica Biljana Zeković, kampanja ima za cilj informisanje javnosti o svemu što se dešava u institucijama sistema i u NVO sektoru a tiče se prava žena žrtava nasilja i njihve djece.

“To znači da ćemo u kontinuitetu naredne dvije godine informisati o pravima žrtava nasilja u porodici, o postupanju institucija, o mogućnostima koje postoje vezanima za zaštitu nasilja u porodici i radićemo jako puno inicijativa u smislu poboljšanja same situacije, samog odnosa u institucijama i boljih i kvalitetnijih servisa“, navela je Zeković.

Te servise je, kako smatra, neophodno da vode i dalje NVO, jer je praksa pokazala da je organizacije koje se bave pravima žena imaju isključivo fokus ženu i porodicu.

„Ovog puta nećemo imati kampanju koja će trajati dan, dva, 15,16 dana, nego ćemo se truditi da u kontinuitetu dajemo sve informacije na uvid javnosti, jer mislimo da jedino kontuinuirana akcija može da da rezultate. Tu očekujemo podršku medija“, istakla je Zeković.

Prema riječima izvršne direktorice NVO Sigurna ženska kuća Ljiljane Raičević, vrijeme je da se ukaže na Istambulsku konvenciju koju je Crna Gora potpisala i koja sadrži sve ove poruke koje ženske organizacije prate od prošle godine.

“Ovo je važna poruka – da Crna Gora zna da postoje ženske grupe koje će da prate rad državnih organa i da sudjeluju u njihovom sprovođenju. Na neki način „guranje“ tih institucija da rade svoj posao onako kako su propisani zakoni koje je država potpisala i na šta se obavezala”, dodala je ona. 

Ističe da je ovdje najveći problem razumijevanje fenomena nasilja nad ženama i djecom i to što ne razumiju zašto se žena vraća i zašto je „guraju“ ponovo u nasilje sa nekim njihovim reakcijama koje nisu dobrodošle –

“To su “moraš da slušaš“, „nemoj da mu odgovaraš“, „vrati se, pokušaj još jednom”. Ženi je potrebno ostaviti da ona odluči sama, ali joj treba predočiti koja su njena prava”, konstatuje Raičević. 

Govoreći o činjenici da u Crnoj Gori postoji više organizacija koje se bave ženskim pravima, predstavnica Centra za ženska prava Ana Jaredić navodi da je značajan broj žena žrtava nasilja, što je pokazatelj da treba što više raditi na servisima koji pružaju podršku.

“Još uvijek žene nemaju toliko dobar tretman kojim bi bile zadovoljne jer uglavnom nam se obraćaju nakon što pokušaju same da se izbore za svoja prava. Tako da promocija prava žena žrtava nasilja je uvijek neophodna koliko god da se građanima i građankama čini da je to nešto o čemu se priča dovoljno. Centar za ženska prava pruža servise inicijalnog savjetovanja, pravnu pomoć i zastupanje i psihološku pomoć”, podsjetila je ona.

Send this to a friend