Društvo

Značajan prostor za unapređenje socijalnog dijaloga

Kao glavni nedostatak prepoznato je to što socijalni partneri i nacionalni Socijalni savjet nijesu uključeni u procese koji podrazumijevaju donošenje određenih zakonskih rješenja koja se direktno odnose na zaposlene i poslodavce.

“Takođe, problem predstavlja i činjenica da lokalni Socijalni savjeti, iako formalno postoje, u Crnoj Gori ne funkcionišu na način koji je propisan, a što upućuje na potrebu njihovog jačanja i dodatnog aktiviranja”, istaknuto je na radionici u kojoj su učestvovali predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, Socijalnog savjeta Crne Gore, Unije slobodnih sindikata Crne Gore, Saveza sindikata Crne Gore, kao i Glavnog grada Podgorice. 

Takođe, na radionici je rečeno da socijalni dijalog i njegova primjena u državi, uz poštovanje zakonske regulative, mogu doprinijeti razvoju privrede i napretku društva u cjelini.

“Ovim alatom stvara se poslovni ambijent koji je atraktivan za održivost postojećih i nastanak novih preduzeća, otvaranje novih radnih mjesta, a time i za privlačenje stranih investicija. Iz tog razloga, glavni interes socijalnih partnera – i na bipartitnom i tripartitnom nivou, mora počivati na dogovoru, postizanju kompromisa i iznalaženju najboljih zajedničkih rješenja”, naglašeno je na radionici.

Kao primjer uspješnog socijalnog dijaloga u Crnoj Gori naveden je Memorandum o razumijevanju između Vlade Crne Gore, socijalnih partnera i Međunarodne organizacije rada o Programu dostojanstvenog rada za 2015 – 2017. godinu koji je potpisan ovog mjeseca.

Učesnici radionice iskazali su spremnost da u narednom periodu inteziviraju međusobnu saradnju i planirane aktivnosti, a time pruže snažniji doprinos razvoju socijalnog dijaloga u Crnoj Gori – i na nacionalnom i lokalnom nivou.

Radionica UPCG organizovana je u okviru projekta “Jači socijalni dijalog u zemljama Zapadnog Balkana”, finansiranog od strane Evropske unije EU. Lider projekta je UPCG, a njeni projektni partneri su poslodavačke organizacije iz Albanije, Makedonije, Srbije, Republike Srpske i Federacije Bosne i Hercegovine. 

Današnji događaj imao je za cilj da se razmjenom znanja i iskustva učesnika omogući prikupljanje informacija o trenutnom stanju, kao i predlozima rješenja za dalje unapređenje socijalnog dijaloga u našoj zemlji. 

Send this to a friend