Hronika

Četrnaest sporazuma u budvanskim aferama

 

To je Pobjedi saopšteno iz ove institucije, ali ne i kolika je ukupna šteta u budvanskim predmetima, zbog tajnosti postupka.

U predmetima koje Specijalno državno tužilaštvo vodi, a odnose se na opštinu Budva, do sada je potpisano14 sporazuma o priznanju krivice.

“Predmeti su u izviđajnim i istražnim fazama, pa podaci moraju biti tajni, s ciljem zaštite interesa krivičnog postupka, kojim se sprovodi pravda, štite osnovna ljudska prava i poštuje pretpostavka nevinosti, ne možemo vam dati više informacija”, saopšteno je iz Specij alnog tužilaštva.

Protekle godine sporazum sa Tužilaštvom potpisali su bivši funkcioner DPS-a Svetozar Marović, njegov sin Miloš Marović, bivši predsjednik opštine Budva Lazar Rađenović, vlasnik kompanije „Trejd junik“ Mirko Latinović. Sporazum je potpisan i sa kompanijom ,,Kopi rajt“ i njenim izvršnim direktorom Aleksandrom Armenkom.

Sporazumi su se nizali od kako su svjedoci saradnici obavljali razgovore sa tužiocima.

Prvo hapšenje dogodilo se 13. avgusta prošle godine, kada su, po nalogu specijalnog tužioca Milivoja Katnića, policajci sa dugim cijevima zakucali na vrata budvanskih funkcionera u cik zore.

Tada, zbog sumnje da su učestvovali u korupcionaškim aferama, lisice su stavljene na ruke predsjedniku opštine Lazaru Rađenoviću, menadžerki grada Mileni Marović-Bogdanović, bivšem predsjedniku i potpredsjedniku opštine Rajku Kuljači i Draganu Maroviću, kao i Aleksandru Tičiću, savjetniku u Vladi i nekadašnjem budvanskom funkcioneru. Samo četiri mjeseca kasnije, 17. decembra uhapšen je i Svetozar Marović, koji je nakon šest mjeseci pritvora odlučio da potpiše sporazum o priznanju krivice. Ne jedan, već dva. Tužilaštvu je priznao da je bio na čelu kriminalne grupe, ali ne i da je imao novčane koristi od toga.

Za samo manje od godinu, od kako je Specijalno državno tužilaštvo oformljeno, pokrenuto je 16 istraga i formiran 991 predmet, a 525 već je završeno. Specijalno državno tužilaštvo je od jula prošle godine do sada pokrenulo dvije fmansijske istrage. Jedna finansijska istraga se vodi zbog krivičnog djela visoke korupcije, a druga zbog djela organizovanog kriminala.

Send this to a friend