Hronika

Gugiju blokirana zgrada u Budvi

Prema riječima pravnog zastupnika “Gugi komerca”, advokata Ratka Panotovića, riječ je o zgradi velike kvadrature sa brojnim stanovima, koji se nalazi u budvanskoj Opštini, a na koju je, kako je objasnio, privremena mjera zabrane raspolaganja data uz njihovu prećutnu saglasnost, jer se na takvu odluku Tužilaštva nijesu žalili.

“Riječ je o zgradi velike kvadrature koja se nalazi na teritoriji Opštine Budva, a čija vrijednost znatno prevazilazi spornih 2.100.000 eura koliko je navodno oštećena Opština Budva u slučaju Jaz. Dakle, ukoliko se utvrdi da je nanijeta šteta opštini u korist “Gugi komerca”, Opština će imati odakle da se naplati. Mi se nijesmo žalili na odluku jer moji klijenti tvrde da nijesu krivi i vjeruju da će to biti dokazano u postupku, te da će im blokirana sredstva biti vraćena. Da ne mislimo tako, uložili bismo žalbu na odluku o zabrani raspolaganja i time bismo je vrlo vjerovatno i oborili ili bismo smanjili vrijednost blokirane imovine”, naveo je Pantović u izjavi DN.

Savić će svjedočiti, ali se ne zna kada

U ovom predmetu status osumnjičenih imaju, osim pravnog lica “Gugi komerc” i izvršni direktor te firme Dragoljub Milanović, čije interese takođe zastupa Pantović. Vlasnik “Gugi komerca” Branislav Savić, inače kum nekadašnjeg predsjenika Opštine Budva, a sada svjedoka saradnika Rajka Kuljače, nije obuhvaćen naredbom o sprovođenju istrage. Njegovo saslušanje u svojstvu svjedoka se, prema riječima Pantovića očekuje, ali još nije precizirano kada će se ono dogoditi.

“Ne mogu govoriti o detaljima istrage jer je ona proglašena tajnom. Ono što mogu reći je da je Savić predložen za svjedoka u ovom predmetu, ali on već pet godina stanuje u Beogradu. Voljan je da da izjavu i odazvaće se svakom pozivu, ali je za sada neizvjesno kada će biti upriličeno njegovo saslušanje”, naveo je Pantović.

Specijalno tužilaštvo je krajem godine pokrenulo je istragu protiv 13 Budvana zbog sumnje da su zloupotrijebili službeni položaj i oštetili lokalni budžet za više od 10 miliona eura u slučaju Jaz i TQ PLaza.

Gugi izabran bez tendera

U slučaju “Jaz”, sumnja se da su bivši čelnici opštine i članovi Komisije za procjenu vrijednosti radova na izgradnji platoa za muzičke manifestacije na Jazu firmi “Gugi komerc” isplatili dva miliona više od stvarne vrijednosti izvedenih radova. 

U naredbi o sprovođenju istrage navodi se da su Kuljača i Lazar Rađenović, te Milojka Kovačević, Miodrag Samardžić i Dragica Popović, kao savjetnici u Sekretarijatu za investicije, u periodu od decembra 2006. do kraja 2010. godine pribavili imovinsku korist firmi “Gugi komerc”, u čemu im je umišljajno pomogao Đorđe Pavlović.

Kuljača je, navodno, svjesno propustio da oglasi javnu nabavku već je zajedno sa Rađenovićem, sa direktorom “Gugi komerca” Dragoljubom Milovanovićem zaključio aneks ugovora o zakupu zemljišta u kojem stoji da će Opština Budva finansirati 60 odsto radova a “Gugi komerc” 40 odsto od iznosa koji utvrdi komisija za utvrđivanje obima i vrijednosti radova na izgradnji te infrastrukture.

“Gugi komerc” je gradio plato 2007. godine, a potom je Kuljača početkom 2008. godine imenovao komisiju za utvrđivanje vrijednosti radova koja je ocijenila da je ukupna vrijednost radova 6.700.333 eura, iako je vrijednost radova po stavu Tužilaštva, bila 2.105.770 eura. Na osnovu takvog izvještaja, Opština Budva je kasnije navodno vršila plaćanja u iznosu od 60 odsto, odnosno 4.020.200 eura, iako je navodno stvarna obaveza iznosila 1.263.462 eura. Time je, kako se navodi u naredbi o sprovođenju istrage, preduzeću “Gugi komerc” pribavljena imovinska korist od 2.144.429 eura, a Opštini Budva nanijeta šteta u istom iznosu.

Send this to a friend