Hronika

Ilinčić je već dva puta saslušana u Tužilaštvu tokom 2014.

 

Brojni dokazi u posjedu Specijalnog tužilaštva ukazuju da je upravo Ilinčić bila ,,desna ruka“ visokog funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, koji je prije desetak dana potpisao nagodbu kojom priznaje da se nalazio na čelu kriminalne organizacije. Ilinčić se sumnjiči za malverzacije u predmetima ,,Bulevar“, ,,Krapina“ i „Otpadne vode“.

Krenulo od Košljuna

Ilinčić je prvi put posjetila Tužilaštvo 2014. godine gdje je u svojstvu građanina odgovarala na pitanja u istrazi preprodaje državne zemlje u mjestu Košljun u Budvi.

Iste godine, Ilinčić se i drugi put našla u Specijalnom tužilaštvu, ali u svojstvu svjedoka. Ilinčić je trebalo da objasni kako su milionski iznosi sa računa u Prvoj banci budvanskih porodica Dragović i Divanović prenijeti na kompaniju Properti investment, koja je u njenom vlasništvu.

Tokom sudskog postupka koji je kasnije vođen protiv Prve banke utvrđeno je da je, za sada nepoznata osoba, lažnim aneksom Zoranu Divanoviću nametnuo obavezu da svojim 1.318.556 eura garantuje za vraćanje kredita koji je banka odobrila kompaniji Properti investment.

Po čijem nalogu je sačinjen lažni aneks, a novac volšebno nestao sa računa porodica Dragović i Divanović, Tužilaštvu je donekle demistifikovao Budvanin Vido Rađenović, koji je kao vlasnik kompanije ,,SP Luna“ figurirao u poslu preprodaje opštinskog zemljišta u mjestu Košljun. On je prvi neformalni svjedok saradnik i zahvaljujući njegovim izjavama ,,slučaj Košljun“ je procesuiran pred Višim sudom u Podgorici, a na optuženičkoj klupi se našao i tadašnji predsjednik budvanske opštine Lazar Rađenović, savjetnik premijera Aleksandar Tičić i bivša izvršna direktorica Prve banke Jelica Petričević.

Lazar Rađenović je zbog namještanja tendera prilikom prodaje opštinske zemlje pravosnažno osuđen na tri godine i osam mjeseci zatvora, dok su Vido Rađenović i Petričević dobili po šest mjeseci zatvora. Tičić je oslobođen optužbi za pomaganje u namještanju licitacije za spornu prodaju.

I kada se očekivalo da će Tužilaštvo napraviti predah jer su procesuirani slučajevi ,,Košljun“ i ,,Zavala“, početkom prošle godine nakon što je za glavnog specijalnog tužioca imenovan Milivoje Katnić počinju nova hapšenja budvanskih funkcionera.

Poslovna (ne)saradnja

Od avgusta do početka ove godine Tužilaštvo je otvorilo osam predmeta u okviru čijih istraga je uhapšeno 30 osoba. Među uhapšenima početkom januara našla se i finansijska direktorica kompanije Properti investment Katarina Radošević, koja je pred specijalnim tužiocem tvrdila da je formalno pokrivala tu poziciju i da je radila po nalogu rođake Olivere Ilinčić.

Olivera Ilinčić je bila poslovni partner srpskog biznismena Stanka Subotića. Bila je i savjetnica Svetozara Marovića dok je on bio predsjednik državne zajednice Srbija i Crna Gora. Marović je nedavno potpisao sporazum o priznanju krivice, koji je upućen na odlučivanje Višem sudu u Podgorici, a u toku je priprema još jednog takvog dokumenta. Marović je priznao da je formirao kriminalnu organizaciju, ali je kazao da je kreator višemilionskih korupcionaških poslova upravo Olivera Ilinčić, koja je imala direktan pristup računima na kojima je završavao sporni novac.

Neke od tih računa Specijalno državno tužilaštvo je već blokiralo. Riječ je o firmama Properti investment, ,,Gugi komerc“ i Kopirajt na kojima se trenutno nalazi više od 15.000.000 eura. Ilinčić je bila viceguvernerka Narodne banke Jugoslavije, a u jednom periodu bila je direkto rica firme Futura plus, vlasništvo Stanka Subotića.

Kada su u pitanju crnogorske poslovne kombinacije, za nju se prvi put čulo u ljeto 2012. godine, kada je pominjana u aferi vezanoj za prodaju desetine hiljada kvadrata zemlje u blizini hotela ,,Splendid“ u Bečićima. Sudski spor protiv kompanije ,,Gud lokejšen propertis“, iza koje je stajala Ilinčić, pokrenuo je Marovićev saradnik Zoran Mugoša, koji je tvrdio da mu nije isplaćen novac. 

Send this to a friend