Hronika

Istraga o smrti bebe: Tužilaštvo čeka nalaz patologa

Očigledno da na neke odgovore mora sačekati nalaz patologa da bi se dobila prava informacija šta se zaista dogodilo 2. oktobra u Kliničkom centru Crne Gore, i da li treba da se krene u proceduru utvrđivanja odgovornosti za smrt djevojčice.

Klinički centar se već ogradio saopštenjem da beba nije davala znake života u trenutku kada su je roditelji, po drugi put za dva dana, doveli u bolnicu, što porodica demantuje. Juče su se Dnevnim novinama javili članovi porodice preminule V.Lj, (ne radi se o roditeljima) ogorčeni reakcijom Kliničkog centra, odnosno njihovim objašnjenjem događaja koji je za epilog imao smrt petnaestomjesečne bebe. Bijes rodbine izazvala je i činjenica da se najveća zdravstvena institucija u zemlji oglasila tek nakon četiri dana.

Ovaj slučaj ponovo je aktuelizovao probleme u crnogorskom zdravstvenom sistemu koje je, nažalost sa tragičnim ishodom, najeksplicitnije pokazala prošlogodišnja infekcija pet beba u bjelopoljskoj Opštoj bolnici, od kojih je jedna umrla.

U razgovoru za Dnevne novine predsjednik NVO za zaštitu pacijenata “Krug života” Dejan Cvijanović nije htio da komentariše posljednji slučaj u Kliničkom centru da “ne bi prejudicirao”, ali je podsjetio na događaje u Bijelom Polju.

“Što se situacije u zdravstvu tiče, na sjednici Odbora za rad, socijalno staranje i zdravstvo pričali smo o brisevima i higijeni u bolnicama. Naime, u martu je 21 nevladina organizacija uputila zahtjev za dobijanje briseva, koje su nam poslali iz svih crnogorskih porodilišta osim iz Kliničkog centra Crne Gore”, kazao je Cvijanović.

U Udruženju Roditelji ističu da svaki novi tragičan slučaj dodatno komplikuje situaciju i iznova pokazuje da je vrijeme da se kvalitet zdravstvene zaštite djece iz korijena mijenja. Ni oni ne žele da komentarišu najnoviji slučaj jer ne posjeduju potpune informacije.

“Ono što smo primijetili, a na osnovu pisanja medija, jeste da su izjave porodice i ljekara suprotne i da se u ovom slučaju ponavlja situacija da se na roditelje prebacuje krivica indirektno, a da roditelji negiraju opisanu situaciju od strane ljekara”, tvrde u Udruženju.

Djevojčicu V.Lj., staru 15 mjeseci, u veoma lošem stanju 1. oktobra primio je dežurni ljekar Dječje bolnice KCCG. Nakon ukazane medicinske pomoći, djevojčica je poslata na kućno liječenje. Kada su je zbog pogoršanog stanja roditelji ponovo doveli, tvrde u KCCG, ona nije davala znake života te je nakon reanimacije preminula. Međutim, otac preminule djevojčice tvrdi suprotno. Naime, on je medijima izjavio da je njegova kćerka u bolnicu dovedena živa. 

Send this to a friend